Kuşadası Bugün
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
En Yüksek : 14°C
En Düşük : 8°C
Kuşadası Haberleri

FAİK AKÇAY

Çiçeği burnunda bir öğretim emekçisi olan Ceren Damar, öğrencisi tarafından vurularak öldürüldü.

İnsanların can ve mal güvenliğini koruması gerekenler, ülkede yaşayanlar ölmeden, malları ellerinde alınmadan bu sorumluluklarını yerine getirmek zorundalar. Sonradan yapılanların, en azından ölenlere hiç, malları ellerinden alınanlara önemli bir yararı olmamakta.

Bilim kurumunda, bilimsel bilgiler yerine silahlar konuşulunca ilkelleşme yaşanıyor demektir.

Bilinen tipler

Bu tipler, bu tür öldürme, toplumun huzurunu kaçırma olayları, tanıdık, bildik olaylar. Bunlarla yeni karşılaşılmamakta. Alınan önlemler, uygulanan yaptırımlar, bu tür eylemleri önleyici olamamakta.

Emek vermeden okul bitirme, yetersiz olmasına karşın belli yerlere gelme, alnı terlemeden halktan toplanan paraları cebine doldurmanın geçerli olduğu yerlerde böyle tutarsız insanlar boy gösterirler. İşlenen suçlar yalnız onların suçları değil, işledikleri suçların ortamının hazırlanmasına katkısı olan herkes bu suçun ya da suçların ortağıdırlar.

Toplumda suç işlemeye eğilimli gençler, kişiler istenirse kolayca saptanabilir. Saptanamayacakların oranı düşüktür. Suç işlemeye eğilimli olanları zararsız, toplumla barışık duruma getirme yerine pis işlerde kullanmaya kalkanlar, bunların işledikleri tüm kötülüğün ortak sorumlusudurlar.

Barış Özer, Ceren Damar’ı öldüren gencin geçmişinde bir yolculuk yaparak, yaşam sürec