Kuşadası Bugün
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
En Yüksek : 30°C
En Düşük : 20°C
Kuşadası Haberleri

TOLGA MERT

 
 
Bilinen Efes Artemis’inin Efes Müzesi’nde de olan Güzel Artemis ve Büyük Artemis heykellerinde görünen sarkık, düzenli ovalleri herkes göğüs diye bilmektedir. Bu da tanrıçayı çok memeli olarak algılanmasına sebep olmuştur.
 
 
Bu durum ise Artemis’in bereketi simgeleyen tanrıça olduğunun göstergesi olarak Rönesans’tan günümüze bu anlayışla gelmesini sağlamıştır. Hatta yapılan bir çok kopyasında onları göğüs tasviriyle yapıldığını görmekteyiz.
 
 
Bu algının tamamen yanlış olduğu kesin olarak bugün bilinmektedir.
 
 
Peki neden?
 
 
Tapınağın içerisinde bulunan orijinal heykel bir ağaç kütüğünden yapılmıştı. Bu heykelin korunması amacıyla düzenli aralıklarla yağlanırdı. Bu yağlanma tanrıçanın ten kısımları koyulaşmıştır. Antik kaynaklardaki tasvirlere baktığımızda ise bu sıralı göğüs gibi görünen ovaller açık renktedir. Yani onun vücudunda sabit değillerdir. Eğer göğüs olsalardı bir göğüs uçlarının da olması gerekirdi.
 
 
Bu tip sıralı ovalleri aslında biz erkek tanrı Zeus’ta da görüyoruz.  Buna kanıt olarak Milas’ta bulunan ve şu an British Museum’da olan bir kabartmada Zeus’un üzerinde görmekteyiz.
 
 
Buna benzer diğer bir kanıt ise Viyana’daki, Bergama’dan götürülen Kybele heykelinde de bulunmaktadır.
 
 
Bu iki tanrının fotoğraflarını aşağıda paylaştım. (sıcağı sıcağına bakıp kavrayabilirsiniz.)
 
 
Yapılan birçok araştırma ve karşılaştırmadan sonra G. Seiterle tarafından bu ovallerin "boğa testisleri" olduğu olduğu kanıtlanmıştır. Fakat Bu ritüellerin kesin olarak nasıl gerçekleştiğine dair bir kanıt henüz bulunmamıştır.
 
 
Tahminim tanrıçaya tapınağın sunağında kurban edilen boğaların testisleri, tanrıçanın önüne bir gerdanlık misali düzenli bir şekilde dizilmiş olabileceğidir
 
 
Bu da tanrıçaya erkeksi bir güç katmaktadır.
 
 
Tarihçi Tolga MERT
 
 
 

Görüntülenme Sayısı: 1088

TOLGA MERT Yazarın Diğer Yazıları