Kuşadası Bugün
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
En Yüksek : 31°C
En Düşük : 20°C
Kuşadası Haberleri

YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar

         Etik’in sözlükteki anlamı ahlak demektir. Etik kuralların kanunu ve yönetmeliği yoktur. Ancak bu etik kurallar siyasi bir duruş düşünüldüğü zaman çok önemlidir.

         Siyasi Partiler 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlere hızlı bir şekilde hazırlanıyorlar. Türkiye’nin her yerinde bütün siyasi partilerden çok sayıda aday adayı, aday olmak için kıyasıya mücadele veriyor. İnsanlarımız ise, Siyasi Partileri ve aday adaylarını çok iyi şekilde gözlemliyorlar. Her türlü ayrıntıya ulaşmaya çalışıyorlar. Daha önce aday olarak girdikleri partileri, seçilip hizmet odaklı olup olmaması veya seçilememesinden sonra toplum içerisinde olup olmamasına, çözüm odaklı olup olmamasına bakıyorlar haklı olarak.

 

         Gerek siyasi partilerin, aday adaylarının ve adayların, birbirlerini kötülemeleri hiçbir zaman seçmenlerin hoşuna gitmemektedir. Bu demokratik bir yarıştır, kuralına göre yapılması gerekir. Siyasi Partilerde çoğunluğun istediği ve liyakatli kadrolar mahalli idarelerde göreve getirilmelidir. Çünkü tüm yerleşim birimlerimiz, çağdaş belediyecilik hizmeti beklemektedirler.

       

      Bazen aynı parti içinde bile; aday adayları etik kuralları hiçe sayarak aday olmak istiyorlar. Ve bazıları başarıyorlar da…

 

      Siyasi partilerde adaylar ben olmazsam her şey tufan havası veriyorlar. Hiç kimse, benim ayranım ekşi demiyor. Bırakalım da, her merkezde tarafsız bir aday tespiti yapılsın. Asıl mesele, seçmenin gönlünde seçilebilmektir. Şu veya bu şekilde aday olanlar, Belediye Başkanı seçildikleri takdirde kamuoyu desteğini almadan nasıl hizmet yapabileceklerdir? Diyelim ki, şu veya bu şekilde aday olanlar, Belediye Başkanı seçildiler. Kamuoyu desteği olmadan insanlara nasıl sağlıklı bir hizmet yapacaklardır?  En güzeli, her siyasi partide hak eden adayların çıkması. Hak etmeyen adayların çıkması diğer çalışan adayların da şevini kırmakta siyasi dinamikleri de doğal olarak bozmaktadır.Bence adayların uygulayacakları projelerle siyaset sahnesinde olmalıdırlar. Vatandaşın bir oyunu almak, çok basit değildir. Artık popüler bir isim olsa dahi ceketimi asar kazanırım zihniyeti bitmiş, toplum kendisine profesyonelce hizmet verecek isimlerin yanında güçlü kadrolara yönelmektedir.

        Özellikle bu seçimler, siyasi partiler için büyük önem taşıyor. Siyasi partiler her bölgede elbette en iyi hizmeti yapacak ve halktan en çok oy alabilecek adayları seçebilmek için ince eleyip sık dokuyorlar. Bölgelerle ilgili, taktik hesapları yapıyorlar. Hangi siyasi partide olursa olsun, yapılabilecek yanlış aday tespiti, sandıkta seçmenden dönecektir.

       İlçelerimiz ve İllerimiz kendilerine en iyi şekilde hizmet edecek Belediye Başkanlarını heyecanla beklemektedirler. Mahallede, İlçe ve İl’de güzel hizmetlerde buluşalım. Seçmenin vereceği her karara saygılı olalım.  İster seçim kazanalım veya kaybedelim. Ancak, hiç bir zaman siyasi etik kurallarından ve duruşumuzdan ödün vermeyelim, vazgeçmeyelim…

Görüntülenme Sayısı: 2514

YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar Yazarın Diğer Yazıları