Kuşadası Bugün
Parçalı Bulutlu
En Yüksek : 31°C
En Düşük : 19°C
Kuşadası Haberleri

YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar

 

 

Yaşam döngüsünde sürekli herşeyden şikayet edip, düşünebildiğiniz herşeye armutun sapı, üzümünün çöpü tribini atmak, herşeyden müzdarip olup buna karşılık düzeltmek için kılını kıpırdatmayanlar!

 

Günlük hayatta yaşadığınız ilişkiler sonucu yaptığınız iyiliklerin göreviniz haline getirilmesi. Bir dost meclisi, arkadaş sohbetinde mütemadiyen kendinden bahsedip karşısındakini dinlemeyenler. Hayata dair yaşananlar ve ağızdan çıkan anlam bütünlüğü olmayan cümleler ve bunun sonucunda büyük rahatlıkla yalan söyleyenler...Riyakarlık fiks menü olmuş ve içindekiler de kişiyi küçülten ve zavallı düşüren eylemler topluluğu. Karşındakinin bilinçaltını yanıltmaya çalışan ucuz, sıradan ama bir o kadar da kendini dürüstlükten kaçma hakkı özgürlüğü tanımak!

 

Bu zihinde uçuşan duygu durum ve düşünceler paralelinde insan bir zaman sonra beyninde kendini sorgulamaya başlıyor. Bütünsel bir bakış açısıyla, dostluklarını, arkadaşlıklarını, çevreyi. Sonrasında bir savunma mekanizması  şekilleniyor. Negatif düşünen egoist insanları hayatınızdan çıkarmanın içgüdüsüyle mutluluğu ve huzuru arttırmanın yollarını asgari ölçüde arıyor. Birinin üzerinizden ego tatminine çalıştığını hissediyorsanız kaçmak istiyorsunuz. Vaktinizi ona bir şeyler anlatmaya çabalayarak geçirmek yerine daha değerli şeylere ayırmayı yeğliyorsunuz.

 

Yaşama uygunluk sonucu hayatta yaşayış ve kalış sadece bireysel bazda olmasa ve bununla birlikte çevrenin bütünlüğünü de göz ardı etmeden peşi sıra düşünceler ve sonrasında alınan kararlar zihnimizde beliriveriyor. Zihnimi açmak gerekirse;  Ben böyle insanlarla ilişkimi kesiyorum, bana bir şey katmayıp aksine var olan enerjimi de alıyorlar. Bir ilişkiyi kesmek iddialı bir karar, herkesin herkesi idare ettiği çağda üstelik. Kimseden ilişkimi kesecek derecede nefret etmek istemem ama mesafe koymak, uzak durmak  mantıklı geliyor. Çünkü nefrete yer açmak için yüreğimizde sevgiden yer çalmak gerekiyor. Örneğin çok yalan söyleyen, egoist, samimiyetsiz insandan uzaklaşırım. Herkes yalan söyler, bende ufak tefek söylüyorum ancak sık tekrarlamak iletişimin sağlıklısızlığını ve samimiyetsizliğini gösteriyor. Samimiyet, doğallık ve saygı yoksa kırılacak bile olsak dürüst olamıyorsak birbirimize yer açamamışız demektir içimizde. Yoksa, kusur, uyumsuzluk, hata herkesin sahip olduğu şeylerdir. Hepimiz zaman zaman hatalar yapar belki de kusur işleriz. Bunları toparlamak da kendi elimizde...

 

İnsan yaşamında,  hoşgörü ekseninde anlaşabildiği, hoşça vakit geçirmek istediği insanları hayatına sokar, gerekirse de çıkarırsınız. Bazı kriterler ararsınız. Arkadaşınızsa kişilik, bir duruş,  istikrar ve tutarlılığına bakarsınız, dürüstlüğüne, size ayak uydurabilmesine,...  bunlar karşılılıklı dostluk bağınızı dinamik ve canlı tutar. Dostunuzsa ki, dostluk kavramına oturtana kadar o kişiyi çok uzun bir süreç ve zaman geçirmişsinizidir. Birlikte sevinmiş, birlikte üzülmüş ve yeri geldiğinde de kader birliği yapmışsınızdır. Zaman zaman dostluğunuzu sorgular ve kendinizle ilintili özeleştiride yaparak kafanızın net olmasını ister ve karşınızdakinden de yardım isteyebilirsiniz.

 

Tüm olup bitenlere karşı onu tanıyamadığınız gerçeği bıçak gibi bir konuyla gündeme gelirse o zaman ilişki kesilir. Arkadaşsa arkadaş, dostsa dost  insanın size güvenilir gelmemesi konuyu özetler. Güven varsa saygıyla birlikte zaten sevgi peşi sıra gelir. Güven duygusunun oluşmadığı kalplerde sevgi tükenmeye mahkumdur.

Görüntülenme Sayısı: 533

YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar Yazarın Diğer Yazıları