Kuşadası Haberleri

SICAK KALICI HASARLARA YOL AÇABİLİYOR

13 Temmuz 2013

Aydın Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Şenol Okur, yükselen vücut ısısının beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabileceğini belirtti. Mevsim normalleri üzerinde seyir eden hava sıcaklıklarına karşı vatandaşları uyaran Dr. Şenol Okur, “İlimizde hava sıcaklığındaki artışın, n ..

YAZ RAMAZANINDA BESLENMEYE DİKKAT

09 Temmuz 2013

Aydın İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Şenol Okur, toplumsal hayatta önemli bir yer teşkil eden Ramazan ayında dini bir vecibeyi yerine getirmek için oruç tutan bireylerin günlük yaşantıları ve beslenme düzenine dikkat etmesi gerektiğini belirtti. Ramazan ayında oruç tutan kişilerin besle ..

Sağlık Bakanlığı'nın Merkezi Randevu Sistemi

02 Temmuz 2013

Sağlık Bakanlığı'nın Merkezi Randevu Sistemi, aile hekimleri için de kullanılmaya başlayacak. Sağlık Bakanlığı’ndan gelen açıklamaya göre uygulamaya 1 Temmuz itibariyle yani önümüzdeki hafta başlanacak. Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ..

UZMANLAR YAZ HASTALIKLARINA KARŞI UYARDI

25 Haziran 2013

Isınan havalar ile birlikte hemen hemen herkes daha enerjik olur ve kendini daha mutlu hisseder. Soğuk kış günlerinde görülen grip ve nezle ile sıklıkla karşılaşılmasa da yaz ayları birçok farklı rahatsızlık ile birlikte huzurunuzu kaçırabilir. Yaz aylarında güneş çarpması, böcek sokması v ..

GIDA ZEHİRLENMELERİNDEN KORUNMAK İÇİN HİJYENE ÖNEM VERİLMELİ

12 Haziran 2013

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi Diyetisyeni Didem Güneş, gıda zehirlenmelerinden korunmak için hijyene önem verilesi gerektiğini belirtti. Özellikle yaz aylarında artan hastalıklardan birinin besin zehirlenmesi olduğunu belirten Didem Güne ..

REÇETESİZ İLAÇ SATIŞI YASAK

05 Haziran 2013

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'de reçetesiz ilaç satışının yasak olduğu ve reçetesiz ilaç satışının hasta sağlığı açısından sorun teşkil ettiği kaydedildi. Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bazı basın yayın organları ..

YAZ AYLARINDA SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ

30 Mayıs 2013

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi Diyetisyeni Didem Güneş, yazın uzayan günlerle birlikte vücudun sıvı ve elektrolit kayıplarının artmasını önlemek için beslenmede ek önlemler alınması gerektiğini belirtti. ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanes ..

Bebeği Prematüre Doğan Annelere Uyum Eğitimi

25 Mayıs 2013

Yenidoğan yoğun bakım servisi bulunan tüm hastanelerde oluşturulacak "uyum odalarında" bebeği prematüre doğan annelere eğitim verilecek. AA muhabirinin Sağlık Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Bakanlık, üniversite hastaneleri ve özel sektöre ait hastan ..

Ani bebek ölümü sendromu

25 Mayıs 2013

Bebekle aynı yatakta uyumanın ani bebek ölümü sendromu riskini 5 kat artırabileceği belirlendi. İngiltere'de yapılan araştırmada, yaklaşık 1500 ani bebek ölümü sendromu vakası incelendi. Araştırmaya imza atanlardan Bob Carpenter, hesaplamalara göre yatağı paylaşmaktan ka ..

Bilim adamları yunus balıkları ve yarasalardan etkilenerek, kulaklarla görmenin

25 Mayıs 2013

Yunusların çıkardığı tiz sesler kendi aralarında önemli bir iletişim aracı. Çünkü yunus balıkları bu sesin yarattığı eko sayesinde kıyıya ne kadar uzaklıkta olduklarını görüyorlar. Bundan yola çıkan bilim adamları, görme engelli insanların sesin yarattığı ekoyu takip ederek, nesnele ..