Kuşadası Bugün
Kuvvetli Sağanak
En Yüksek : 13°C
En Düşük : 10°C
Kuşadası Haberleri

HALİL AKGÜN - Makale ve Öykü Yazarı

    Bir önceki yazımda (Yazarlığım Üzerine) yazarlığım üzerinde durmuştum. Bu yazımda okurluğum üzerinde duracağım.
    Okurluk demek abc’yi bilmek demek değildir.Kitap,gazete,dergi vs. okumayı sevmek ve bunları okumak demektir.
    Okurluk hayatım Söke’de, çocukluğumda başladı. O sıralarda kitabevleri azdı ve kitap almak için yeterli para bulunmazdı. Zaten Türkiye’de basılan kitap sayısı da azdı. Kütüphanelerden ve arkadaşlarımızın büyüklerinin kitaplıklarından yararlanırdık.

Söke’deki Milli Kütüphanenin ve Söke Lisesi kitaplığının bu açıdan bana yararları çok büyük olmuştur.Kuşadası’na temelli geldiğimizde de Halk Kütüphanesindeki bir çok kitabı devirdiğimi hatırlıyorum.Kısacası bir okur için kütüphanelerin değeri muazzamdır.
    
Bu arada Söke Ortaokulu ve Lisesi’ndeki Türkçe öğretmenlerinin kitap okuma alışkanlığını kazandırmasındaki katkılarını saygıyla anmak isterim. Koltuklarında çok sayıda kitaplarla sınıfa girerler, onları öğrencilerine okumaları için dağıtırlardı. O sıralardaki küçük boyda basılan Varlık Yayınlarının kitapları bizdeki kitap sevgisini daha da arttırmıştır.
    
Çocuk dergileri (Zıpzıp,Binbir Roman,Seksek gibi) ve çizgi romanlarını (Tommiks,Teksas,Tenten,Red Kit,Swing gibi) ise gazete bayilerinden dikkatle takip ederdik.Okuduğumuz dergi ve çizgi romanları dükkanların önüne, yerlere sererek kiraladığımız ve sattığımız da olurdu.

Bazı arkadaşlarımıza miras yoluyla büyük bir kitaplık kalır.Biz, yıllarca kitap, ansiklopedi, dergi ve çeşitli yayınları okuya okuya, biriktire biriktire sıfırdan başlayıp bir kütüphane yarattık. Şu anda bilgisayar, internet,facebook,dvd, cd, cep telefonu, televizyon, i pad gibi araçlardan yararlanan arkadaşlar bunu küçümsüyor olabilirler ancak bizler kendi dönemimizin emeklerine saygı duyuyor ve o günleri gururla anımsıyoruz.

O devirde kütüphanelerden Michel Zevaco’nun Pardayanlar serisini ve Jules Verne’nin bütün macera kitaplarını okuduğumuzu hatırlıyorum.Agatha Christie’nin,Hitchock’un polisiye romanları da bunlar arasındaydı.Hüseyin Rahmi,Reşat Nuri,Ömer Seyfettin,Oğuz Özdeş,Murat Sertoğlu,Abdullah Ziya Kozanoğlu, Sait Faik,Yakup Kadri gibi Türk yazarlarıyla da Kütüphanelerimiz sayesinde tanışmıştık.

Okuma açısından ilgi alanlarım genelde felsefe, dinler tarihi, siyaset, edebiyat, psikoloji, alternatif tıp, caz müziği, çizgi roman,Türk ve Dünya Tarihi, biyografi,Atatürk ve Kurtuluş Savaşı, ekonomi ,muhasebe, işletmecilik,Yahudilik ve Masonluk, Türkçülük ve Sosyalizm konuları üzerinedir.
    
Sadece Dünya edebiyatından örnek vermem gerekirse en beğendiğim yazarlar Cengiz Aytmatov, Jack London, Panait Istrati, Dostoyevski, Tolstoy, Victor Hugo, Dickens, Knut Hamsun, Hemingway, Steinbeck, Franz Kafka, Kazancakis, George Orwell, Mario Simmel, Zola, Zweig g,b, yazarlardır.Son dönemlerde Marquez, William Golding, Paul Auster, Umberto Eco, Italio Calvino, Gunter Grass,Llosa, Saramago, Coelho,Kundera gibi yazarlar da meşhur oldular.Aytmatov’un “Cemile” ve “Selvi Boylum Al Yazmalım”, Jack London’un “Martin Eden” ve “Deniz Kurdu”, Victor Hugo’nun “Sefiller” i, Panait Istrati’nin bütün kitapları, Kafka’nın “Dönüşüm” ü, Kemal Tahir’in “Devlet Ana” sı, Yaşar Kemal’in “Binboğalar Efsanesi” ve “İnce Memed” i, Atsız’ın kitapları, Sabahattin Ali’nin “Kürk Mantolu Madonna” sı favorilerim arasındadır.

Derin felsefe ve psikolji araştırmalarımda Nietzche, Shopenhauer, Sartre, Wittgenstein, Halil Cibran,Krishnamurti, Kant, Socrat, Aristo, Platon,Diojen gibi filozof ve Freud, Adler, Jung, Fromm gibi psikoloji yazarları beni meşgul etmiştir.

Tasavvuf dalında Mevlana’nın “Mesnevi” si süper bir eserdir.

Türk Tarihinde Cengiz Han, Attila, Timurlenk, Babür Şah, Bilge Kağan gibi Türk büyüklerinin hayatlarını okumak hoşuma gider.Sosyalizm alanında ise Sultan Galiyev,Che Guevara, Marks,Engels, Lenin,Stalin gibi sosyalist yazarları incelemişimdir.Ulusal Sosyalizm alanında İleri Yayınları Türkiye’de bir numaradır.

Dinler Tarihinde İslamiyet,Hristiyanlık, Musevilik, Şamanlık, Yehova Şahitliği, Konfiçyusçuluk,Taoculuk, Budizm,Zerdüştlük gibi inançlar üzerinde araştırmalarda bulundum.Tevrat,Zebur,İncil,Kur’an-ı Kerim ve bütün peygamberlerin hayatları ile ilgili yazılar ilgimi çekmiştir.

Okurluğum üzerine yazılarım uzarsa ortaya bir kitap çıkar. Bu nedenle kısacık üzerinde durdum.Bazı insanlar balığa gitmekle, bazıları maç seyretmekle, bazıları film izlemekle,bazıları tavla atmakla çok mutlu olurlar. Benim gibi insanlar da kitap okumakla mutlu olurlar.

Okuma aşkım yazma aşkımdan daha büyüktür ve ölünceye kadar sürecektir.

Bu bağlamda, Kuşadası’ndaki kitapçıların insanlarımızın kültür hayatına yaptıkları büyük katkıları şükranla arz etmek isterim.İlçemizdeki kitabevlerinin eğitim hayatımıza olumlu etkileri çok büyüktür ve takdire şayandır.

Görüntülenme Sayısı: 1025

HALİL AKGÜN - Makale ve Öykü Yazarı Yazarın Diğer Yazıları