Kuşadası Bugün
Parçalı Bulutlu
En Yüksek : 31°C
En Düşük : 20°C
Kuşadası Haberleri

YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar

Jazz tamamen özverilerle dolu bir müzik olduğu için ona tutkuyla bağlanan kişiler sayesinde ülkemizde de yer yer mücadeleli etkinlikler ve konserler devam etmektedir. Organizatörlük kimilerinin sadece maddi gözle baktığı bir meslek olduğu kadar bazı sanatseverlerin hayallerini profesyonel bir iş planı çerçevesinde hayata geçirdikleri,ç oğu zaman maddiyatı ikinci plana atarak yaptıkları bir emek uğraşısıdır.
Sizlere kısa süre önce Kaleiçi’nde bulunan Kuşadası Düşünce ve Sanat Derneği’nde bir vesile ile tanıştığım yıllarca Fransa’da ve Türkiye’deki müzik dostlarını bir araya getiren Jazz Anası Füsun Levent’ten bahsetmek istiyorum…


Kendisini küçük yaşlardan itibaren Jazz’a adamış olan Füsun Levent Kuşadası’nda 1994 yılında verdiği mücadelelerden sonra “Kuşadası Jazz Festivali” adıyla ilk festivali düzenlemiştir. 60’a yakın aralarında çok ünlü isimleri de bulunduran yabancı müzisyenleri bir arada toplamıştır. Bir hafta süren bu ilk festivale yerli ve yabancı çok sayıda jazz müzisyenleri davet edilmiştir. Füsün Levent önderliğindeki küçük jazz ekibinin bir sonraki yıl aynı güçlüklerle gerçekleştirdikleri ikinci festivalde büyük müzisyen Charlie Parker’ın eşi Chan Parker ünlü konuklar arasında yer almıştır.


Bu festival organizasyonlarında Kuşadası’nda değerli isimleri ağırlarken de inatla çalışmaya devam etmiş her türlü maddi güçlüğü yenmeyi başarmıştır.Kuşadası’nda jazz severlere önemli ve unutulmaz anlar yaşatmıştır.Tüm bu yoğunluğunun yanında Kaleiçi’nde bulunan 3 Boğa Jazz Club’a verdiği emek devam etmekte,klübünde zaman zaman ünlü konukları da ağırlamıştır. Fakat bu güvercinleriyle ünlü güzelim adada ciddi anlamda ses kirliliği başlamış Kaleiçi’nde bulunan klüp çevresi son derece yozlaşmıştır.Akıl almaz gürültüler içerisinde jazz müziği dinlemek mümkün olmamakta,müzik sırasında klüpte konuşmaya izin vermeyen Füsün Levent,gürültü eden, yüksek sesle konuşanları uygun bir dille dışarı çıkarmaktadır.1999 yılında 3 Boğa Jazz Klübü kapanmıştır..90 ların sonunda da Fransa’da Xirecourt Jazz Festivali’ni ve Türkiye’de sayısıs festivali organize etmiştir.


Kuşadası ile bağını koparmayan Füsün Levent ,adı gibi şirin ve serin Yaylaköy’de yaşama kararı alır. Jazzsever bir çok dostuyla beraber “Yaylaköy Düşünce Ve Sanat Derneği” adını verdikleri oluşum kapsamında evinde bir konser alanı oluşturur. Yabancı ve yerli müzisyenlerin verdiği konserlere ilgi yoğun olmuştur.


Ada’daki sanatseverler arasında yeniden bir heyecan yaratan Füsün Levent; son zamanlarda Kuşadası Belediyesi ile güzel ilişki kurduklarını ve yakın bir zamanda Kuşadası’nda bir festival organizasyonunu müjdelemekte…Ayrıca kendisi birkaç yıldır heykel çalışmaları yapmakta…Kendisinin bu idealist duruşuyla ve bizlerin de desteğini alarak Kuşadası’nda sanat adına çok özverili çalışmalar yapacağından mutluluk duyuyorum…

Görüntülenme Sayısı: 1254

YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar Yazarın Diğer Yazıları