Kuşadası Bugün
Parçalı Bulutlu
En Yüksek : 31°C
En Düşük : 20°C
Kuşadası Haberleri

YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar

Yaşamın anlamını bilerek yaşlanmak gibi, siyaset de bir ideal uğruna yapılırsa, daha anlamlı olur…

 

Siyaset, kendimi bildim bileli içinde olduğum, yakından ilgilendiğim bir konu... İyi bir siyasetçi, ülkesini daha büyük, daha güçlü, daha saygın bir Türkiye idealine ulaştırabilmek için, alınacak tüm riskleri almaya, milli ve manevi değerlerimizi koruyarak, büyük Türk Milletinin layık olduğu yere vardığını göreceği o büyük güne kadar, elinden gelen her şeyi yapmaya mecburdur.

 

Başkalarının ne düşündüğünü bilemem. Ancak benim için, siyaset, ancak bir ideal uğruna yapılırsa, anlamlı ve değerli olur.

 

Çünkü siyaset, kişilerden çok geniş halk kitlelerinin çıkarlarını korumak, yaşam standartlarını yükseltmek, daha mutlu, daha güvenli bir toplum yaratabilmek için, bazen de topluma rağmen yapılır. Siyaset sorumluluk ister. Siyaset şan-şöhret için yapılabilir, ama bu şekilde yapılan siyaset  boşadır. Siyaset yüksek idealler için yapılır ki, bunun içinde hizmet vardır.

 

Siyasetin amacı, kişisel hayatları olabildiğince iyileştirmeye yönelik olmalıdır. Bu bağlamda siyasal idealler kişisel hayat idealleri üzerinde kurulmalıdır.

 

Aktif okur-yazar oranının az olduğu bir ülkede, bazen toplum, en doğru kararları veremeyebilir, gerçeğin ne olduğunu tam olarak idrak edemeyebilir. İşte tam da bu durumlarda, idealist bir anlayışla siyaset yapmak, çok daha önemlidir.

 

Siyaset, toplum için özveride bulunmanın, insanlık için doğru bir şeyler yapabilmenin en kestirme yollarından biridir bence.

 

Kimi parlak bir kariyer için, kimi toplumda daha saygın bir statüye kavuşmak için, kimi güç ve iktidar hırsını dindirebilmek, kimi de maddi gücünü arttırmak, nüfuzunu genişletebilmek için siyaset yapar…

 

Başkalarının ne için, ne uğruna siyaset yaptığını bilemem ama... Bence siyaset, bir ideal uğruna yapılırsa, daha anlamlı olur. Tıpkı yaşamın anlamını bilerek yaşlanmak gibi...

Görüntülenme Sayısı: 1247

YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar Yazarın Diğer Yazıları