Kuşadası Bugün
Parçalı Bulutlu
En Yüksek : 33°C
En Düşük : 21°C
Kuşadası Haberleri

YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar

Bu başlık Kuşadası’nda  olumlu yönde tanıtımına bir katkısı olmayabilir ama bu şehri yönetenlerin bir vesileyle burada yazılanları okuduklarında, çoğu eksiklikleri bildiklerini düşündüğüm ancak eksikliklerini giderme noktasında bir ışık olacağını düşündüğümden dolayı bu başlığı açmaya karar verdim. Bu eksiklikleri yazarken sizlerden gelen önerileri de dikkate alarak köşeme taşımaya karar verdim. Güzide ilçemizde güzel projeler de faaliyete geçiriliyor. Güzel projeleri destekliyor, alkış tutuyor ve tebrik ediyoruz. Ancak eksiklikleri dile getirmek, yazmak, görüş bildirmek de Kuşadamızın vizyonunun daha da ileriye gitmesi için sorumluluğumuzun olduğu kanaatindeyim. Kuşadası hızla büyüyen bir kent. Çocukluğumuzun sevimli kasabasına elveda diyeli çok uzun zaman oldu. Kuşadası büyüdükçe sorunları da büyüdü.
Türkiye’nin birçok ilinden daha büyük bir kent halini alan ve daha da büyüyeceği öngörülen Kuşadası’nın büyüyen sorunlarına hep birlikte kafa yormamız gerekiyor.

Bu kenti daha yaşanılabilir kılmak, çocuklarımıza daha güzel bir Kuşadası bırakabilmek için elimizden geleni yapmak Bu kent hepimizin ve bu kenti seviyoruz…

Genel anlamda şehrimizdegöze çarpan en önemli eksikliklerimiz ve olumsuzluklarımız;

-Kuşadası’nda çarpık kentleşmenin önüne geçilemiyor.

-İlçemizde çocuklarımız için yeterli sayıda oyun parkı alanı bulunmamaktadır.

-Trafik ve otopark sorunu çözülememekte ve yaz aylarını yaşayacağımız önümüzdeki günlerde bu sorunu iyiden iyiye yaşayacağımız kanaatindeyim.

-Sakızlıdede türbesi ve alanı çok bakımsız bir haldedir. Türbe projesi bir türlü uygulamaya konulamamıştır.

-Camikebir Mahallesi Sevgi Sokak Tansaş arkası Sevgi Sokak surlarının restorasyonu yapılamamıştır.

-Ege’nin incisi turizme açılan kapısı olan güzel Kuşadamızda çok amaçlı bir gösteri merkezi ve bir konser alanı bulunmamaktadır. Mevcut alanlar halkımıza hizmet anlamında yetmemekte bu bağlamda trafik sorunları ortaya çıkmakta ve izleyiciler konserlerden yeterli doyum alamamaktadır.

-Kapalı Pazar yeri ihtiyacımız yönetime gelen hiçbir iktidar tarafından çözülememiştir.

    -Mahalle aralarında yer yer yol bozuklukları gözümüze çarpmakta ve hayatın olağan akışını olumsuz yönde etkilemektedir.

-Gazibeğendi projesinin bir an önce faaliyete geçirilmesini bekliyoruz.

-Şehit Kaya Aldoğan Lisesi önündeki toprak saha atıl bir vaziyette durmakta ve otların büyümesi ve bakımsızlığın sonucu kötü görünüm arz etmektedir.

-Gece 00.dan sonra çarşılarımızda seyyar satıcılar,midyeciler, boncukçular, dilenciler, parfümcüler, salatalık soyucuları, pamuk şekerciler,baloncular ve plastik taç satıcılarında son dönemlerde artış olmuştur. Bu durum yerli ve yabancı turistin çarşılarda rahatça dolaşıp alış-veriş yapmasını engellemektedir. Özellikle 7-8 yaş altı, yalınayak çocukların gecenin 02.00-03.00 saatleri arasında geç saatlerde yataklarında olması gerekirken, sokaklarda dolaşıp kâğıt mendil vs. satmaya çalışması içimizi burkmakta ve ülke olarak da reklamımızı kötü yapmaktadır.

-Kuşadası’nın liman girişindeki iki adet binanın günün 24 saati turizme kazandırılması gerekmektedir. Turizm information ve gümrük binasının,lojmanının mesai bitiminde karanlık kalan bu mekanların yerine,bir Efes Kütüphanesi, dev bir maketi ve heykellerle görünümü,silüeti değiştirilmeli,süslenmeli ışıklandırılmalıdır. Kuşadası’ndaki müze eksikliğinin de bir şekilde giderilmesi ve geceleri de ışıklandırılarak bu kör noktaların canlandırılması gerekmektedir.

-İlçemizde gemi müşterisinin kartpostal gönderebilmesi için bir posta kutusu bulunmamaktadır. Gemiciler, turistler her gittikleri limandan ve turizm kentinden sevdiklerine ilçemizin tanıtımına da katkı sağlayan, reklama artı değer kazandıracak bir kartpostal gönderememektedir. PTT’yi soran turistlere de ne yazık ki halâ eskiden PTT olarak hizmet veren Türk Telekom binası tarif edilmektedir.

Görüntülenme Sayısı: 1211

YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar Yazarın Diğer Yazıları