Kuşadası Bugün
Parçalı Bulutlu
En Yüksek : 31°C
En Düşük : 20°C
Kuşadası Haberleri

YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar

Benim algılayabildiğim kadarı ile ilişkilerdeki bütün sorunlar iradesizlikten kaynaklanıyor. İnsanlar nedense bu özelliği kullanmak istemiyor. İçi boş, hayali şeylerin peşinde koşup duruyorlar. Atalarımız boşuna “Güleriz ağlanacak halimize” dememiş!

 

Günlük yaşamda, arkadaş sohbetlerinde, pc başına oturup bir şeyler yazmaya kalkınca ister istemez bu kavram geçiyor içimden… İnsan bildiklerini, öğrendiklerini belli bir yapıya uygun hale getirmeyi şekillendirmeyi istiyor çoğu zaman. Hiç kuşkusuz insan bunu gerçekleştirecek imkanlara sahip olduğu takdirde mutlu olur. Özgürleşmesi için dayatmalardan kurtulması gerekir, sorunlarla baş etmesi gereklidir.

 

İrade bu aşamada önemli bir yer tutar. Bunun en önemli koşulu gemisini kurtaran kaptan örneği, yaşam yönünün tercih etmek değil, irade yönünü ortaya koymak, ahlaklı olmak, başkalarının haklarına saygı göstermektir. Farklı düşünen insan iradeli değil, yükümlü bile olamaz.

 

Hatta ben sevgiye, saygıya dayalı ilişkilerin irade zaafından ötürü yitirildiğini söylersem, kimse bana kızmasın ve olayı abarttığımı düşünmesin… Sadece bu noktada değil,aslında her konuda insanın kendisinde muvcut bir duyguya ihtiyacı var..Aksi takdirde,hiçbir isteğimizin gerçekleşme olasılığı yok gibidir. Tabi önemli olan kişinin kısa vadede ve ufukta çok açık bir şekilde görebildiği tehlikelere karşı yaşam gücünü geliştirmesidir.

 

Kısacası hangi alanda olursa olsun,eksikliğini ziyadesiyle ile hissettiğimiz konuların başında gelenlerden biri belki de ilki “irade” dir.

Görüntülenme Sayısı: 1235

YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar Yazarın Diğer Yazıları