Kuşadası Bugün
Sağanak Yağışlı
En Yüksek : 18°C
En Düşük : 11°C
Kuşadası Haberleri

YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar

Ne basit bir denklem değil mi?

 

Ama bu denkleme sahip olan insan sayısı çok az.

 

Hem akıllı hem de vicdanlı olmak ne kadar zor.

 

Adam olmak için sadece akıllı ve vicdanlı olmak yeter mi? Yeter. Başka hasletlere sahip olmak gerekmiyor, adam olmak için. Akıllıysan, iyiyi kötüyü ayırt edebiliyor, sağduyuya sahip oluyorsun. Kanunları, toplumsal kaideleri, kişisel ve toplumsal psikolojiyi, hak ve adaletin ne olduğunu anlıyor ve biliyor, kendini tanıyor ve haddini biliyorsun.

Etraflı düşünüyor, kendini başkasının yerine koyuyor, sabırlı ve hoş görülü oluyorsun.

Özetle akıllı olmak, bir sürü özelliğe sahip olmak demek oluyor.

 

Bir an durup bugüne kadar akıllı olarak kabul ettiğiniz çevrenizde veya ülkemizde kaç kişide bu özellikler var acaba? Netice olarak akıllı insan oldukça çok az.

 

Vicdan sahibi olmak da çok zor.

 

Yaratılıştan egosantrik bir yapıya sahibiz. Hep bana, hep bana deriz.Kendi menfaatimiz için ezip geçeriz. Acır görünür ama acımayız. Arabamız kaza atlatmıştır, arızaları vardır. Biz, " arabamız son derece sağlamdır " diye satarız. Rutubetli duvarları olan evimizi boyatıp" kiraya " veririz. Manavsak çürük meyva ve sebzeyi çaktırmadan poşetin altına koyar, müşteriye kakalarız. Kulaktan dolma laflarla, esasında hiç tanımadığımız şahısları suçlar,yerin dibine batırır, dedikodusunu yaparız. İşçiysek, çalışıyor görünür, çalışmayız. Patron isek işçiyi sömürmeye bakarız.

 

Bunları yapanlara " adam " diyebilir miyiz.?

 

Onun için " adam olmak " çok zor, hatta imkansız gibi.

 

Siz ne dersiniz ?

Görüntülenme Sayısı: 1129

YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar Yazarın Diğer Yazıları