Kuşadası Bugün
Parçalı Bulutlu
En Yüksek : 31°C
En Düşük : 19°C
Kuşadası Haberleri

DOĞUŞ POLAT

                                                  


           Nahçıvan aslında hiç önem vermediğimiz bir yerdir. Bilmeyenlere söyleyelim, Azerbaycan'a bağlı özerk bir bölgedir fakat bu ülkeyle fiziki bağlantısı olmayıp Türk devletleri arasında Türkiye ile kara sınırı bulunan tek toprak parçasıdır ama neden hala Azerbaycan'a bağlı özerk bir bölgedir biliyor musunuz? Atatürk ve Kazım Karabekir Paşa sayesinde. şöyle ki;

 

          Bu bölgeyle birbirimiz bağlayan sadece ve sadece 15 kilometrelik bir sınır (Dilucu sınır kapısı) vardır ve bu sınır bizzat Atatürk'ün cebinden para ödeyerek satın aldığı topraktır! Adam demiş ki, yukarıda Ermeniler (o dönem SSCB), aşağıda İran, bu bölgenin insanı burada yaşamalı, bizim burayla direk bir bağımız olmalı ki hem Ermeniler hem de İran'la aramız bozulursa, Türk devletleri ve Orta Asya'ya bir bağlantımız kalsın. hem bu sınır sayesinde bu bölgenin insanını da koruyabiliriz. İran'la görüşülür,o dönem İran Şahı Rıza Pehlevi aynı zamanında Atatürk hayranıdır ve ülkesinde Türkiye’ye benzer devrimler yapmak istemektedir. Bu sebeple İran Şah’ını ikna eder, parasını öder, toprağı alır.

 

          Gel zaman git zaman, 1980'lerde Ermeni ve Azeriler arasında gerilim tırmanır. Zaten o dönemlerin sonunda SSCB'nin dağılması gerçekleşir. Fakat Nahçıvan bölgesinin insanı fakir ve teçhizatsızdır. Ermeni birlikleri Ruslardan temin ettikleri donanımlı silahlarla Nahçıvan'a saldırırken, bu adamlar yalnızca av tüfekleriyle falan kendilerini savunmaya çalışmaktadır. Saldırıların yoğunlaştığını ve Nahçıvan'ın düşme ihtimalini gören dönemin Türk hükümeti, bu sınır kapısından silah, teçhizat, sağlık yardımı yapar, bölge insanı güçlenir ve topraklarını korur. En nihayetinde Sovyet Rusya’nın dağılması sonrasında özerk bir bölge olarak bağımsızlığını ilan eder. Stratejik derinlik böyle bir şey olsa gerek öyle var olan toprağımızı (Süleyman Şah türbesi) terk etmeye benzemez. Bir kez daha Atamıza şükranı bir borç biliriz.

 

                                                                         TARİH ÖĞRETMENİ

                                                                            DOĞUŞ POLAT

Görüntülenme Sayısı: 1154

DOĞUŞ POLAT Yazarın Diğer Yazıları