Kuşadası Bugün
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
En Yüksek : 14°C
En Düşük : 8°C
Kuşadası Haberleri

By: Admin
Salı, 28 Mart 2017
2434


Antik adı Latmos olan Beşparmak Dağları’nın doğal ve kültürel değerlerini tanıtan, eşsiz güzellikteki doğasında maden ocaklarının yarattığı tahribatların açtığı yaraları gözler önüne seren LATMOS belgeselinin galası Aydın Şükran Güngör - Yıldız Kenter Kültür Merkezinde yapıldı.


Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen galaya, Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdür Yardımcısı Haydar Coşar, Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Yılmaz Akkan ve uzman arkeologlar, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Sulakalanlar Şube Müdürü Mehmet Uzuner, CHP Aydın İl Başkanı Bayram İnci ve sanatsever Aydınlılar katıldı.


Hindistan'da düzenlenen 4.Chennai Uluslarası Film Festivali'nde "En İyi Belgesel" ödülünü alan, Irak Kerbela ve Kanarya Adaları’nda yapılacak festivallerde finale kalan Latmos belgeselinin yönetmeni Yavuz Pullukçu, belgeselinin çekimleriyle ilgili bilgi verdi. Latmos’un çok önemli bir yer olduğunu, kendi doğduğu topraklarda böyle bir belgesel çekmenin mutluluğunu yaşadığını, bu coğrafyanın korunamaması durumunda yoğun tahribatların yaşanacağını söyledi.


İlgiyle izlenen belgeselden sonra, yönetmen Yavuz Pullukçu ve çekim ekibine Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu tarafından plaket takdim edildi. Çerçioğlu; Serçin’de yaptıkları ekoturizm merkezinin ve Karakaya’da restore ettikleri ziyaretçi tanıtım merkezinin Latmos’ta yapılacak ekoturizm faaliyetleri için büyük yarar sağlayacağını söyledi. Latmos’un korunması ve tanıtılması için her türlü desteği yapacaklarını bildirdi.


Latmos’un kültürel değerlerinin ortaya çıkarılması için 30 yıl bölgede çalışmalar yapan Alman arkeolog Dr. Anneliese Peschlow’a bir plaket sunuldu. Dondurmam Gaymak, Entelköy-Efeköy’e Karşı ve İftarlık Gazoz filmlerinin ünlü yönetmeni Yüksel AKSU’ya, Entelköy filminde Latmos’un coğrafyasını ve mitolojik öyküsünü tanıtması ve çevreye verdiği değer için, Özlem Çerçioğlu tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.
Tarih öncesi kaya resimlerinin yoğun olduğu Karakaya köyünde atıl şekilde duran okulun restoresinin yapılmasını ve Latmos’un tanıtılması ve ekoturizm faaliyetlerinde kullanılması amacıyla ziyaretçi tanıtım merkezine dönüştürülmesini sağlayan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na EKODOSD tarafından teşekkür plaketi verildi.


Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay; Doğal ve kültürel kaynak değerleriyle Latmos’un korunması ve tanıtılması için yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği yapılarak her türlü katkıyı yapacaklarını söyledi. Latmos belgeselinin Kuşadası, Söke, Milas ve İzmir galalarının önümüzdeki günlerde yapılması için çalışmalar sürdürülmektedir.