Kuşadası Bugün
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
En Yüksek : 30°C
En Düşük : 20°C
Kuşadası Haberleri

SEDAT ONAR


Kuşadası-Selçuk yolu tam önünden geçerdi. Bu yüzden uzun süre Kuşadası’ndan uzak kalmış memleket hasreti taşıyanlar Tusan’ı görünce Kuşadası’na geldiklerini anlarlardı.


Yıl 1960 Tusan Hotel daha yeni açılmış. Ada Göl yok. Ada Göl’ün yerine bir bataklık var sinek üreten. Ancak Kuşadası için turizmin öncüsü kabul edilebilecek bir otel yapılmış. O zamanki otel idarecileri hem otellerini hem de Kuşadası’nı tanıtabilmek için Yeşilçam ile ortak filmler yapmış Tusan’da. Çok iyi ve verimli olmuş.
1964’te ilk film Amerikalıların “Bazıları Sıcak Sever” filminin Türkçe versiyonu olan “Fıstık Gibi Maşallah” filmi çekilmiş. Başrollerde Türkan Şoray, İzzet Günay, Sadri Alışık, Vahi Öz var. Filmin son sahnelerinde Tusan Hotel’in 1964 yılındaki hali var.


1970 yılında yine aynı filmin yeni versiyonu olan “Fıstık Gibi” çekilmiş. Bu sefer başrolde Yusuf Sezgin, Sadri Alışık ve Feri Cansel var.


1975 yılında ise başrollerini Ahmet Özhan, Hale Soygazi ve Şener Şen’in oynadığı “Bak Yeşil Yeşil” filmi çekilmiş.


O zamanlar her ne kadar dünya Kuşadası’nı konuşmasa bile iyi kötü Türkiye Kuşadası’nı konuşmaya başlamış.


3 yıldır Kuşadası Belediyesi Kültür Müdürlüğüne bir çağrı yapıyoruz: Sedat Onar’ın Yerel Tarih Dergisi’nde yaptığı araştımada ortaya koyduğu “Kuşadası’nde çekilen” 33 filmi Kuşadası’na kazandırın diye… Belki de tarihsel belge olmadığı düşünülerek hala arşivlenmiyor. Ne diyelim?..

 

 

 

 

Görüntülenme Sayısı: 3763

SEDAT ONAR Yazarın Diğer Yazıları