Kuşadası Bugün
Çok Bulutlu
En Yüksek : 21°C
En Düşük : 7°C
Kuşadası Haberleri

VEDAT KAZANCIOĞLU

2010 yılında kurucusu olduğum ve halen Başkanlığını yaptığım Kuşadası Amatör Balıkçılar Derneği’nin ilk faaliyetleri arasında “Kuşadası’nda Trol İstemiyoruz” isimli imza kampanyası vardı. O yıl Trol Avcılığının yasaklanması ile ilgili kampanya Türkiye genelinde de yapılmış ve Greenpeace tarafından da desteklenmişti. 

Ülkenin birçok yerinde düzenlenen imza kampanyaları istenilen sonuca ulaşılmasını sağlayamasa da konuya dikkat çekmeyi başarmıştı. Tamamen yasaklanmasa da “trol avcılığı” yasal zorluklarla karşı karşıya kaldı. Bugün hala trol avcılığı yapılmaya devam edilmektedir. Denetimler artmış, kurallara uymayanlar hakkında yasal işlemler yapılmaktadır. Beklentim, hatta milyonlarca Amatör Balıkçının beklentisi trol avcılığının tamamen yasaklanmasıdır.

Bu tip kampanyaların gündeme gelmesinin en büyük nedeni balık nesillerinin yok olmaya başlamış olmasıdır.  Bazı balık türleri koruma altına alınmış olsa bile ne yazık ki bazı art niyetli kişiler tarafından koruma altına alınmış balık nesillerinin avlanılmasına ve hatta satılmasına halen devam edilmektedir.

Amatör Balıkçı “spor amaçlı avlanan, avlanırken amatör balıkçılık kurallarına uyan ve bunun ticaretini yapmayan kişidir.  Amatör Balıkçı adı altında balık avlayıp, satan ve bunu bir ticaret şekline çeviren kişi, en başta geçimini balıkçılıkla sağlayan profesyonel balıkçıların emek hırsızıdır!

*Amatör Balıkçı değildir,
*Kayıt dışı çalışmaktadır,
*Devlete ve Millete karşı sorumlu bir vatandaş değildir,
*Vergi Vermemektedir.
*İstihdam da sağlamamaktadır.

Balık nesillerinin yok olmaya başlamasında birçok suçlu var elbette.  Mevsim normallerinin değişmesi dışında insan olarak bizlerin ve bazı resmi yerlerinde sorumlulukları var. Sadece “trol avcılığı” ve “kaçak avlanma” tek sorumlu olarak gösterilemez.

Denize akıtılan atık sular, sanayi atıkları, çöpler vs. Sayabileceğimiz onlarca sebep var.

Elimizdeki hazinenin değerini henüz anlamış değiliz. Anlamayı başardığımızda hazine yok olup gitmiş olacak.  Afrika’da Balık Sezonu Açılışının bir videosu sanırım bu konuda izlenebilinecek en anlamlı bir video.  Bu videoya linkten ulaşabilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=dEtLRRIEFCg

 

Bugün 2018 yılının Nisan ayında eğer hala Kuşadası kıyısına yüz metre açıkta denize lağım akıyorsa henüz herkes görevini tam olarak yapmış değildir.

Ekmeğini denizden kazanan birisi olarak 2010 yılında duyduğum sorumluluğu halen duyuyor ve gerekli olanların yapılmasını takip etmeye devam ediyorum.  Dernek yönetimindeki arkadaşlarımın ve üyelerimizin de aynı duyguları paylaştığından da eminim.

Çok yakın bir zamanda, çok güzel bir projemizi gerçekleştirmek için kolları sıvadık. Bu konudaki yazımı kısa süre sonra paylaşacağım. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Görüşmek üzere.

Görüntülenme Sayısı: 304

VEDAT KAZANCIOĞLU Yazarın Diğer Yazıları