Kuşadası Bugün
Az Bulutlu
En Yüksek : 19°C
En Düşük : 7°C
Kuşadası Haberleri

By: Admin
Salı, 07 Mayıs 2013
11407

KİTLELER VE YAĞ BEZELERİ HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZİ

GEN.CERRAHİ UZM. OPR.DR. İHSAN PEKRÜ CEVAPLADI

 

Soru: Vücudumuzda gözle gördüğümüz veya elle hissettiğimiz pek çok şişlikler olabiliyor. Bunlar sıklıkla ne olabilir?

-Hemen herkesin vücudunda bazen doğuştan olan bazen de sonradan çıkan, tek veya çok sayıda olabilen kitleler mevcuttur. Bunların çok büyük çoğunluğu iyi huyludur, bazıları da kötü huylu olabilir. En sık görülenleri ben denilen nevüsler, yağ bezeleri denilen lipomlar, derinin iyi huylu papillomları, genellikle cinsel organlara yakın yerleşen genital siğiller ( kondilomlar) ve habis deri tümörleridir.

Soru: Benler (nevüs) tehlikeli midir ya da hangi nevüslerden korkmalıyız?

-Nevüsler en sıklıkla görülen deri ekleridir. Nevüsler çok çeşitlidir ve vücudun hemen heryerinde görülürler. Genellikle çok sayıda olurlar. Yıllardan beri aynı yerde bulunan ve büyümeyen nevüsler bir tehlike arzetmezler. Eğer yıllardır aynı büyüklükte olan bir nevüs büyümeye başlarsa, rengi koyulaşırsa, üzerinde kıl çıkarsa muhtemelen malign melanom dediğimiz çok hızlı seyreden ve tehlikeli bir kanser türüne dönüşüyor olabilir demektir. Bunun bir an önce çıkartılarak patolojik incelemeye gönderilmesi şarttır. Diğer nevüsler özellikle yüz kısmında bulunanlar estetik görünüm amaçlı çıkartılmaktadır.

Soru: Yağ bezeleri olanlar ne yapmalıdır?

-Yağ bezeleri (lipom) iyi huylu olup, hiçbir zaman kansere dönüşmeyen şişliklerdir. Bazı ailelerde daha sık görülür ama genetik geçiş göstermez (ırsi değildir). Kollarda ve saçlı deride ensık olarak görülürler. Bulundukları yere göre bazen ağrıya neden olabilir ve zamanla büyüyebilirler. Herhangi bir ilaç tedavisine cevap vermezler ve çıkmalarını engelleyecek bir yöntem de şu ana kadar bulunamamıştır. Genellikle estetik amaçlı olarak hastalar bize başvururlar ve tek tedavileri de ameliyatla çıkartılmasıdır. Bir hastadan 3 seans halinde 150 civarında çıkarttığım gibi, tek seferde 1300 gram ağırlığında çıkardığım da olmuştur.

Soru: Bazen ince bir sapı olan kitleler olabiliyor. Bunlar nedir?

-Bunlar bizim papillom dediğimiz iyi huylu, genelde saplı ve koltukaltı- boyun bölgesinde daha sıklıkla rastladığımız kitlelerdir. Kansere dönüşüm göstermezler. Zamanla büyüyebilrler ve genelde traş esnasında kanamaya neden olabilirler. Bir de saplı olanları, özellikle berberlerimiz bir iple bağlamayı çok severler. Bağlama sonrası şişen ve mikrop kapan çok hasta görmüşümdür. Bunların da tedavisi kitlelerin çıkartılmasıdır.

Soru: Genital siğiller çok sık görülüyor mu?

-Genital siğiller insan çeşitliliği çok fazla olan Kuşadası’nda çok sık gördüğümüz, genelde genital organ çevrelerinde ciltten kabarık olarak görülen, tek veya çok sayıdaki siğillerdir. Özellikle kadınlarda görülen tipi rahim ağzı kanserine de yolaçabilen tiptir. Tedavileri çıkarılmalarıdır ve bu işlem de elektrokoterizasyon dediğimiz yakma işlemi ile olur.

Soru: Cilt kanserleri korkulacak tip kanserler midir?

-Cilt kanserleri eğer erken teşhis edilir ve çıkartılırsa korkulacak hiçbir şeyi yoktur. Sadece yukarıda bahsedilen malign melanom tipi çok hızlı ve sistemik seyredip ölüme neden olabilir. Cilt kanserleri yüz bölgesinde en sıklıkla görülürler. Halk arasında kansere bıçak değmez denilen çok yanlış bir ifade vardır. Bundan dolayı özelikle cilt kanserleri çok geç evrelerde bize başvurmaktadır. Tam tersi cilt kanseri erken yakalanır ve çıkartılırsa hasta normal beklenen yaşamını yaşar.