Kuşadası Bugün
Parçalı Bulutlu
En Yüksek : 31°C
En Düşük : 19°C
Kuşadası Haberleri

YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar

 

 

            İnsanları neden değiştirmeye çalışırız?. Eminim herkes en az bir defa da olsa bu sorunu yaşamıştır. Bunu yaşamamak tuhaf olur sanırım. Çünkü herkes farklı kültürlerden yetişiyor. Aynı evin içindeki iki kardeş bile aynı konulara farklı özellikler gösterebilir. Aynı ailede yetişmek sadece bir yönümüzdür bizim. Bunun dışında ilgi alanlarımız, çevremiz, algılarımız bizi herkesten farklı kılan şeyleri meydana getirir. Sonuç itibariyle kimse tam anlamıyla bir diğerinin tıpatıp aynısı olamaz.

 

            Şunu demek istiyorum yani: Biz insanoğlu; ortak payda da farklı payları taşırız. Sonuç olarak farklı değerlerimiz vardır. Bu değerler zaman zaman başkalarıyla ego tartışmasına, kültür çatışmasına ve bilgi savaşlarına neden olur. Payımız ne kadar küçükse kendimizi o kadar örtmeye çalışırız ve o kadar saldırgan oluruz. Kendimizin farkında olmakla ya da olmamakla alakası yok bunun. Hayattan alacağımız pay bir şekilde bellidir ve bu bilinçaltında sizi savaşa, kavgaya iter. Birde payı gerçekten büyük olup değeri de fazla olup bunu ispatlamaya çalışan insan vardır. Bu kibir veya megalomanlık olarak da adlandırılabilir. Matematik hesabı yapmıyoruz burada bu yüzden ölçü büyük olsa da bu sorun başka bir çatışmaya kesinlikle sürükler. Bu tip kişiler toplumdan dışlanmaya mahkûmdur. Çünkü toplum basit görünümlü ve mütevazı insanı daha fazla benimsiyor.

 

            Birde pay ve payda ile tanımlayamayacağımız bir tip var aramızda. Onlar var ile yok arasında. Onlar savaşlarımızda konu olmazlar, savaşa neden olmazlar. Onlar sadece verilen cümleleri okurlar, onlar eline silah verilince istemese de gidenler, onlar dünyayı yönlendiremeyenler, onlar sesini çıkaramayanlar. Bilgisi olsa da sınıfta elini kaldıramayacak kadar silik olan özgüvensiz insanlar. Sadece şekil alan insanlardan bahsediyorum yani…

Kavgalar ilk iki grup arasında yaşanır. Değişim savaşını onlar verir, fikirleri onlar beyan eder ve 3.grup sadece bunu uygular.

 

            Peki, neden insanları değiştirme savaşını veriyoruz? Kültürlerimiz, fikirlerimiz, ilgi alanlarımız farklı olsa da bu insanlarla tam uyum içerisinde yaşayamaz mıyız? Yaşayamayız!

 

            Çünkü ilk iki grup fikirlerini her zaman kabul ettirmek ister. Kendi doğruları vardır ve bu doğruların yaşanmasını isterler. Bundandır ayrılıklar, çatışmalar…

 

            Doğrular bir yana buna daha optimist bakacak olursak bu savaşların altında bir bütün olma çabası da vardır. İnsan değiştirmek istediği kişiyle ortak noktalarını arttırmak ister. İki tarafta bir diğerini kendi yanına çekmeye çalışır. Ama küsuratlar her zaman vardır ve o detaylar asla bir olmaya izin vermez! Dünyaya yön vermek gibi bir idealiniz yoksa ve size nefes almak yetiyorsa elinizi kaldırmayın! Belki kimse sizi fark etmez, isminiz bilinmez ya da adınıza şarkılar yazılmaz ama bir mücadelenin yorgunluğunu da taşımazsınız.

 

            Ben karar veremedim.

 

            Yaşamı değiştirmek mi yoksa yaşamla değişmek mi?

 

            Dünyayı değiştirmek isterken sessiz kalınabilir mi?

Görüntülenme Sayısı: 659

YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar Yazarın Diğer Yazıları