Kuşadası Bugün
Parçalı Bulutlu
En Yüksek : 31°C
En Düşük : 19°C
Kuşadası Haberleri

YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar

Ünlü bilim adamı Einstein haklı. Çünkü siyaset, insanın yaşadığı toplumla ilgilidir. Ve herkesi memnun etmek hiç de kolay değildir. Fakat asıl önemli olan, siyaseti yalnızca insanların genel mutluluğunu sağlamanın aracı olarak görmektir. Kötülükleri ortadan kaldıran ve olağanüstü güçlere sahip olan Süpermen, Batman veya  Örümcek Adam değiliz ama gerçek hayatta yaşadığımız coğrafyada, yerelde siyaset yoluyla insanları mutlu edebiliriz.

 

Geçen hafta ülke olarak bir genel seçim sürecinden geçtik. Seçim öncesi ve sonrası siyasi partilerin ülke yönetimine talip olmak ve iktidar olma amacıyla seçimlerle ilgili çalışmalarını izledik. Bağımsız olarak sandığa gidip oy kullandık. Seçim sonuçlarını medya aracılığı ile takip ettik. Seçimlerle ilgili kişisel düşüncelerimizi beyan ederken beraberinde de medyadaki yorumları dinleyip, analiz ettik.

 

Önümüzde de yerel yönetim seçimleri var. Beş yıl boyunca şehrimizin yöneiminde söz sahibi olacak bir belediye başkanı ve 31 kişiden oluşan belediye meclis üyelerini seçeceğiz.

 

Toplum olarak siyaset dediğimizde, aklımıza hemen televizyon, internet, sosyal medya  haberlerinde cumhurbaşkanının, başbakanın, bakanlar kurulu, muhalefet partilerinin yaptığı konuşmalar ve ülke gidişatı ile ilgili konuşmalar aklımıza gelir. Genel olarak bunlara siyaset diebiliriz. Çünkü siyaset;  ülke yönetimiyle ilgili işler demektir. O zaman siyaseti iki kelime ile formüle edebiliriz.: Siyaset ve onun eş anlamlısı politika = Devlet yönetimi.Eski yunancaya da baktığımızda “strategos” kelimesinden türeyen siyaset, generalin yaptığı iş anlamına gelir. Askerlikle ilgili yanı hemen öne çıkar. Bu yüzden Eski Yunanda stratejiye savaş sanatı diyenler çıkmıştır.

 

Aslında herkesi politik olarak değerlendirebiliriz. Herkes bir biçimde politiktir. Herkes, enine boyuna düşünmese de bir ideolojiye bağlanmış değilse de, felsefi bir düşünce ile ilişkisiyoksa da politik bir varlıktır. Çevremizdekilere göz atacak olursak; bir cafede, bir kahvehanede açık bir alanda gazetelerden ve televizyon kanallarındaki siyasi konuşmaların ardında herkesin bir şekilde yorum yaptıklarına kulak şahidi olmuşuzdur. Genellikle ben onun yerinde olsam, bu adam cezalandırılmalı türünden fikir beyanlarını duyabiliriz. Bunun gibi sözler de ille de bir siyasi partiye bağlı olmaksızın insanların politikayla ilgilendikleri gösterir. Bir tartışmada konunun tarafları, fanatik ve katı fikirler söylediğinde onların ideolojik olduğu veya konuya ideolojik yaklaştığı aynı zamanda olaylara bakışları yanlı, sabit veya kimi zaman da donuk olabiliyor.

 

Eski Yunan düşünürü Aristo da bundan yaklaşık 2300 yıl önce “İnsan politik bir varlıktır,” sözünü işte bu yüzden sarf etmiştir.

Görüntülenme Sayısı: 633

YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar Yazarın Diğer Yazıları