Kuşadası Bugün
Parçalı Bulutlu
En Yüksek : 31°C
En Düşük : 19°C
Kuşadası Haberleri

YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar

 

           

 

            İnsanoğlu, yaşadığı süre zarfında birilerine karşı rahatlık, bazılarına karşı da tarif edemediği bir huzursuzluk, endişe ve korku duymuştur. Bu bakımdan, yeni tanıştıklarına  oldukça ürkek yaklaşımlar yapar. Kişilerin çok yönlü olması dolayısıyla, muhatabını dikkatle gözlemleme, iyi ve kötü taraflarını algılama gayreti içindedir.

 

            İlk anlar için oldukça önemli bir gelişmedir bu anlattıklarım. Ancak, saydığım faktörlerin yanında bazen yeni bir kişiye hiç de tahmin edemeyeceğiniz şekilde, tuhaf bir yakınlık hissedebilir, 'iyi, kötü, saf, akıllı, başarılı, başarısız’ gibi niteliklerini pek fazla dikkate almadan ona ısınabilirsiniz. Tavrınıza belki anlam veremiyor, adını koyamıyor olabilirsiniz; ama bu ilk izlenim, ilk filizdir.

 

            Artık sizde onunla ilgilenmenin sıkı bir diyalog içinde olmanın verdiği haz, rahatlık, dinginlik vardır. Ve içinizi tarifi çok zor bir huzur kaplamıştır. Ya da aksi olabilir. Muhatabınızı çok soğuk bulup bir an evvel yanınızdan uzaklaşmasını istersiniz.

 

            Oysa birbirinizi anlamanız için gereken daha bir yığın şey vardır. Örneğin, o kişinin, kültürünü, bilgi birikimini, uzmanlık alanını, hobilerini öğrenememiş, zekasından haberiniz olmamıştır.   

 

            Üstelik, sizinle konuşurken aşırı mesafeli durmuş, elinin cebinde olmasına aldırış etmemiş, bacak bacak üstüne attığında bir bacağını sallamasını, sürekli yere ya da duvarlara bakarak konuşmasını, sorularınıza yanıt verirken burnunu kaşımasını hiç de yadırgamamışsınızdır. Sadistçe görünen bu rahatlığının yanında hırçınlaşmanız gerekirken, aksine, içinizde anlam veremeyeceğiniz bir sevinç peyda olmuştur. Hatta bir ara ona dokunmak bile istemiş, ama kendinize hemen çeki düzen verme, toparlanma ihtiyacını hissetmişsinizdir. O, bilinmesi gereken temel kuralların hiçbirine uymamış, ama bir şekilde sizin kalbinize girmeyi başarmıştır. Veya tersine, en candan hislerle sokulmaya çalışan birinin samimiyetine hiç kulak asmamış, yaptığı dostane yaklaşımlarının yapay olduğunu sezinlemiş, sonrası için ciddi sayılabilecek kaygılar duymuşsunuzdur. Konuşmasını dinlerken iç dünyanızda ona uzak durma fikri oluşmuştur. Bu, düşünseniz bile çıkaramayacağınız bir ilişkinin sonucudur. Ve mizacınızın ve duyularınızın dışında, zaman ötesini algılayabilen bir sezgi, -ilk izlenim- sizi mutluluğa ulaştırmıştır.

Görüntülenme Sayısı: 1858

YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar Yazarın Diğer Yazıları