Kuşadası Bugün
Parçalı Bulutlu
En Yüksek : 31°C
En Düşük : 19°C
Kuşadası Haberleri

YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar

 

 

Hepimiz  biliyoruz ki çocuklarımızın birçoğu futbolun ne olduğunu biliyor, futbol maçları izliyor, takım tutuyor ve herhangi bir futbol takımında veya altyapısında futbol oynuyorlar. Futbolla iç içe olan çocuklarımızın birçoğu da futbolcu olmak istiyor. Ama onları engelleyen birileri var sanki. Kim o engelleyenler? Tabiî ki aileler. Futbolu seven ve futbolcu olmak isteyen çocukların birçoğu aile baskısından kurtulamıyor ve aile baskısı yüzünden futbolu bırakan futboldan tamamen soğumaya başlayan ve ümidi kırılan birçok çocuk gördüm ben.

Hayatta bir işe başlarken o işe başlamanın en büyük faktörü aile desteği ve çevrenizin ve hatta sevdiklerinizin desteğidir. Çocuklarımız içinde aynı şeyler geçerli. Örneğin; ben şahit oldum bir çocuk futbolu çok iyi oynuyor, futbolu seviyor ve futbolcu olmak istiyor. Ama onu engelleyen ve korkutan güç makineleri var. Kim o güç makineleri, tabiî ki aileler. Ailelerin yaptığı baskı şu: “Oğlum sen futbolcu olamazsın, seni destekleyen kimse yok, senin torpilin yok.”

Böyle bir şey kesinlikle yok bunları kafanızdan bir atın. Eğer çocuğunuz gerçekten futbolcu olmak istiyorsa, bu işi yapacağına dahi kendine söz verdiyse, futbolu seviyor ve azimle çalışıyorsa bırakın çocuğunuz istediği bir şeyleri yapsın ve kazansın. Tabiî ki herkes futbolcu olacak diye bir kaide söz konusu değil olamaz.  Önemli olan çalışmak. Çalıştığınız takdirde hiçbir kuvvetin sizleri yıkamayacağını anlayacaksınız. Tekrardan söylüyorum tabiî ki herkes futbolcu olacak diye bir şey yok ama herkes de futbolcu olamayacak diye bir şey yok.

Şimdi arkamda birileri olmayınca diyorsun da yazında destekçi olmadan da futbolcu olunuyordu diyordun’ diyeceksiniz, haklısınız da. Futbolda gerçekten arkan olmasından çok yetenek önemli. Siz ne kadar yeteneksiz olursanız olun ama arkanızda sizi destekleyen birileri olsun, bir yere kadar gider. En sonunda o çark arıza yapacaktır ve kaybeden yine torpille futbolcu olan çocuğumuz kaybedecektir.

Tabiî ki futbol da bir nebze çevreniz olması gerekiyor. Sizin çocuklarınızı destekleyen birileri olması gerekiyor ama bu sizin çocuğunuzun kesinlikle futbolcu olacağı kanaatine götürmesin. Sakın aklınıza futbolculuğun sadece torpille bir vesileyle olunduğunu aklınıza getirmeyin hatta bunları çocuklarınıza hiç belli etmeyin bunları onlara aşılamayın onlara hep destek olun, moral verin. Aslında futbolculuk şans ve kısmet işidir. Siz ne kadar futbolcu olmak isterseniz isteyin ne kadar iyi olursanız olun kısmet değilse ve şansınız buna el vermediği sürece çocuğunuzun futbolcu olması o kadar da zorlaşır.

 

Aslında futbolun en önemli özelliği pes etmemektir. Çocuğunuzun için de kaybetme duygusu varsa başarısız olur. Kesinlikle çocuklarınıza küçüklükten itibaren korkuyu ve kaybetme korkusunu aşılamayın. Her zaman kazanma duygusu ve cesaretliliği aşılayın onlara. Görecekseniz ne kadar faydası olacak. Bir de morali unutmamak gerekiyor. Moral futbolun direğidir. Çocuğunuzun yapısında ufak şeyleri büyütmek veya moral bozmak gibi bir husus varsa onu kaybetmesini sağlayın. Her zaman kendi işine bakmasını ve her şeyin kendisi için olduğunu anlatın onlara. Moral derken anlatmak istediğim, futbolda başına gelebilecek şanssızlıklar… En basit örneği; hocalarıyla tartışmalar, arkadaşlarıyla tartışmalar, herhangi bir maçta kötü oynadığı takdirde arkadaşlarından ve hocasından azar işitmesi… Kendini bunlara alıştırmasını ve kaptırmaması öğütleyin onlara.Üstüne basa basa söylüyorum; çocuklarınıza her zaman ve her konuda destek olun. Sadece futbolculuk konusunda değil, olmak istediği meslekte onlara yardımcı olmayı ve destek olmayı kendiniz de ilke edinin. Konu futbolculuk ise sakın ümitlerini kırmayın. Futbolun sadece torpille, çevreyle ve parayla olunduğunu aşılamayın onlara sadece destek olun . Hepiniz kazanacaksınız ve mutlu olacaksınız. Saygılarımla..,

                                                                                                        

Görüntülenme Sayısı: 517

YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar Yazarın Diğer Yazıları