Kuşadası Bugün
Az Bulutlu
En Yüksek : 16°C
En Düşük : 3°C
Kuşadası Haberleri

HALİL AKGÜN - Makale ve Öykü Yazarı

Bindokuzyüzlü yıllarda felsefe alanında olsun; edebiyat, siyaset, dinler tarihi, sosyoloji, güzel sanatlar,psikoloji alanlarında olsun kaynak kitaplar bulmak çok zordu. 2000’li yıllarda ise gerek kitapçılarda, gerek kütüphanelerimizde, gerek internette çok sayıda bilgiye ulaşabilmemiz mümkündür.

    Bazı insanlarımız psikolojiden, bazılarımız edebiyattan, bazılarımız güzel sanatlardan çok hoşlanır. Bazı insanlarımız ise felsefe konularına bayılırlar.

    Ansiklopedik ve sözlük niteliğindeki felsefe yazıları artık ülkemizde birçok kitapçıda yerlerini almıştır.
    
    Orhan Hançerlioğlu’nun yazdığı dokuz ciltlik Remzi Kitabevi’nin bastırdığı Felsefe Ansiklopedisi, Felsefe Kavramları, Alanları, Düşünürleri açısından süper bir kaynaktır. Aynı yazarın Felsefe Tarihi ve Felsefe Sözlüğü isimli iki önemli eseri de bulunmaktadır.

    Ahmet Cevizci’nin Felsefe Sözlüğü ve Felsefe Tarihi isimli iki kalın eseri de felsefe alanında bizler için büyük kazanımdır. Cevizci’nin bir de Ortaçağ Felsefesi Tarihi isimli eseri bulunmaktadır.

Bryan Magee’nin Felsefenin Öyküsü isimli kitabı, Alfa Yayınlarının Felsefe Kitabı, Stephen Law’ın Felsefe isimli eseri, Hans Joachim Störig’in Dünya Felsefe Tarihi, Douglas Soccio’nun Felsefeye Giriş isimli eserleri müthiş kaynak yapıtlardır.

Frank Thilly’nin Felsefenin Öyküsü, George Thomson’un İlk Filozoflar isimli kitabı, David White’ın Çocuklar İçin Felsefe isimli eseri ve Nejat Bozkurt’un Sorularla Felsefe Ve Tarihi isimli yapıtları yine süper eserler arasındadır.

90 Dakikada Sartre, Hegel, Descartes, Witgenstein gibi seriler, Stephen Trombley’in 50 Düşünür isimli kitabı, Allan Megill’in Aşırılığın Peygamberleri eseri, Santillana’nın Serüven Çağı Filozofları, François Dagognet’in Büyük Filozoflar İsimli yapıtları da kayda değer eserlerdir.

En çok sevdiğim eser Diogenes Laertios’un Ünlü Filozofların Yaşamları ve Öğretileri isimli kitaptır. Bu kitap felsefeyi sevenler için bir zevk kaynağıdır.

Georg Luck’ın Köpeklerin Bilgeliği isimli eseri ise kinik filozofların görüşlerini bize yansıtır.

Ülkemizde atık Nietzsche’nin, Sopenhauer’ın, Aristo’nun, Halil Cibran’ın, Descartes’in, Heideger’in, Kant’ın, Platon’un, Russel’in, Sartre’ın bol miktarda kitapları satılmakta ve okunmaktadır.

Son zamanlarda Türkiye’de iyice tanınmaya başlanan Hint’li filozof Krishnamurti’yi de okumalarını okuyucularımıza öneririm.
Felsefe’nin ilk olarak ortaya çıktığı bölgemizde bilgi sevgisini ayakta tutmaya çalışalım.

Felsefe seven arkadaşlar için felsefe dolu mutlu günler geçirmelerini temenni ederim.
 

Görüntülenme Sayısı: 1003

HALİL AKGÜN - Makale ve Öykü Yazarı Yazarın Diğer Yazıları