Kuşadası Bugün
Parçalı Bulutlu
En Yüksek : 31°C
En Düşük : 19°C
Kuşadası Haberleri

DOĞUŞ POLAT

 

Yukarıda gördüğünüz görsel dünyanın en eski ikinci şarkısıdır. Ve  dünyanın en eski ikinci parçası bizden çok uzak değildir. Tarihin bilinen en eski 2. bestesi bundan tam da 2300 yıl önce Aydın’da (tralles)bir ölümün ardından bir ağıt şeklinde oluşturulmuştur.

 

Bu bestenin notaları ve sözlerini içeren silindirik mezar taşı Aydın İzmir tren yolu yapılırken 1883’te MitchellRamsay tarafından bulunmuş olup; sonrasında elden ele geçen mezar taşı, Kurtuluş Savaşı sırasında Hollanda elçiliğine korunmak üzere yabancılar tarafından verilir.1966 yılına gelindiğinde ise mezar taşı Kopenhag‘daki milli müze tarafından satın alınır. 1966’dan bu yana da orada sergilenmektedir.

 

Yani aydın’ımızda bir tralleisli tarafından yazılan sözler ve notalar ne yazık ki şuan Aydın’da değildir. günümüzde mezar taşının Türkiye’ye geri getirilmesi için çalışmalar yapılmaktadır.

 

Şiirin bazı dizeleri onca geçen zamana karşın ortak duygu ve fikirler içermektedir. Aslında kitabe bir mezar taşı olsa da üzerinde yazanlar çok da karamsar değildir. Mezar taşına yazılı sözlerin çevirisi ise şu şekildedir;

 

Işılda henüz yaşıyorken

 

Gamı tasayı at bir kenara

 

Yaşam dediğin böyle kısayken

 

Ve her şey

 

Yenik düşerken zamana

 

Yazıtta, Bizans dönemine kadar kullanılan antik yunan müzikal notasyonuyla beraber kazılmış olan şarkının sözleri, notaları ve mezar yazısı alt alta yazılmış olarak bulunur. “Seikilos’un şarkısı“ günümüze dek kalan ve tam olarak çalınabilen en eski müzik eserlerinden biri olarak bilinmektedir. Bu özelliği ile 3.400 yıllık Hurri ilahisinden sonra dünyanın en eski ikinci şarkısı konumundadır.

 

Dinlemek isteyenlelr içinhttps://www.youtube.com/watch?v=kG4tDJ-WrK4

Görüntülenme Sayısı: 310

DOĞUŞ POLAT Yazarın Diğer Yazıları