Kuşadası Bugün
Parçalı Bulutlu
En Yüksek : 31°C
En Düşük : 18°C
Kuşadası Haberleri

By: Admin
Cuma, 28 Eylül 2018
1026


 

Çarşamba söyleşilerinin bu haftaki konuğu üyelerimizden, ADÜ Fizyoterapi Bölümü Öğretim üyesi Dr. Özge Ece Günaydın oldu. Yüksek Lisans programını diz yaralanmaları üzerine gerçekleştirdiği tezi ile tamamlayan ve Hacettepe Üniversitesinde Diz Osteoartiritli bireylerde farklı tedavi yöntemlerini karşılaştırdığı doktora tezi ile tamamlayan Dr. Ece Günaydın “yürüyüş sporunda görülen alt ekstremite yaralanmaları” konulu bir sunum gerekleştirdi.


Dr. Öğretim Üyesi Ece Günaydın, yürüyüş sporu hakkında bazı genel bilgiler verdikten sonra, doğa yürüyüşünün normal yürüyüşten farkını, dengemizi bozan ve yaralanmalar için risk faktörü oluşturan durumlardan bahsetti. Kişisel fiziki özelliklerimizin, kuvvet kaybı, esneklik kaybı, ayak bakımı ve ayakkabı seçimi gibi özel durumların yaralanma oluşumuna nasıl katkı sağladığını anlattı.


Yürüyüş sporunda en sık görülen ayak, diz ve kalça problemlerinden ve yaralanma durumunda ilk müdahalede neler yapılması gerektiğiyle ilgili bilgiler verdikten sonra bu durumlar ile başa çıkmak ve korunmak için önemli olan egzersizler konusunda bilgilendirdi.


Hem görseller hem de videolarla anlatılan sunum ilgiyle izlendi ve konukların yoğun sorularına yanıt verildi.
Sunumdan sonra EKODOSD’un teşekkür belgesi, üyemiz olan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Yabancı Diller Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Nazlı EREN tarafından, Dr. Öğretim Üyesi Ece GÜNAYDIN’a takdim edildi.