Kuşadası Bugün
Parçalı Bulutlu
En Yüksek : 31°C
En Düşük : 18°C
Kuşadası Haberleri

By: Admin
Cuma, 12 Ekim 2018
1013

ÇARŞAMBA SÖYLEŞİLERİNİN BU HAFTAKİ KONUĞU
DOÇ. DR. İSABEL RAİKA DURUSOY ONMUŞ OLDU


Çarşamba Söyleşilerinin bu haftaki konuğu; Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olan Doç. Dr. İsabel Raika Durusoy Onmuş oldu.


“ELEKTROMANYETİK ALANLAR VE HALK SAĞLIĞI” konulu bir söyleşi gerçekleştirildi.


Öncelikle cep telefonları ve sağlığa olan etkileriyle ilgili bir sunum yapıldı. Cep telefonları nasıl iletişim kurar? Elektromanyetik alan nedir? Diğer elektromanyetik alan kaynakları 3G nedir? 4G nedir? Konularında ve SAR değerleri anlatıldı.


Cep telefonuna bağlı elektromanyetik alanın kullanıcıları nasıl etkilediği, nasıl kullanılması gerektiği, yapılmadığı takdirde sağlığa olan olumsuz etkilerinin neler olabileceği, cep telefonunun kulak ve beyindeki girişim etkisinin yaşa göre değişimleri şema üzerinden anlatıldı.


Elektromanyetik alanın ne olduğu, Elektromanyetik alanın sağlık etkileri, bu konuda yapılan anket çalışmalarından örnekler verilerek anlatıldı.


Yüksek gerilim hatlarıyla ilgili yapılan yasal düzenlemeler, Uluslararası yapılan çalışmalar ve Türkiye kıyaslamalarının sonuçları grafiklerde gösterildi.


İlgiyle izlenen ve yararlı geçen söyleşiden sonra EKODOSD’un Onursal Üyesi Prof. Dr. Metin Lütfi BAYDAR tarafından, Doç. Dr. İsabel Raika Durusoy Onmuş’a, EKODOSD’un teşekkür belgesi takdim edildi.