Kuşadası Bugün
Parçalı Bulutlu
En Yüksek : 31°C
En Düşük : 19°C
Kuşadası Haberleri

AV. ECEM SÖYLETEN AKGÜN

 

Son günlerde, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, çeşitli sektörlerden işletmelere ve serbest meslek sahiplerine yönelik sigortasız işçi çalıştırdıkları şüphesiyle iş yerlerine gidilerek tutanaklar düzenlemektedir. Çoğunlukla denetimler, Ptt memurlarınca tebliğ edilen evrakın üzerinde iş yeri sahibinden ve çalışanlarından farklı bir ismin yer almasından hareketle gerçekleştirilmektedir.

 

Bu uygulamanın kaynağını Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun 11.11.2015 tarih 90211595/622 Sayılı “ Kayıt Dışı İstihdam İle Mücadele ” konulu 2015/25 Sayılı Genelgesi oluşturmaktadır.

 

Genelge kapsamında bu güne değin bir çok farklı konuda denetleme yapılmakta ise de, 25 Ocak 2018 Tarih ve  79961784- 40 Sayılı “ 2015/25 Sayılı Genelgede Değişiklik ” konulu 2018/4 Sayılı Genelge ile aşağıdaki madde eklenerek tebligata dayalı bir tespit sistemi oluşturulmuştur:

 

“ PTT memurlarınca yapılan tebligatların, resmi kuruluşlarca düzenlenen belge (tutanak) niteliğinde olması nedeniyle iş yerlerine yapılan tebligatların, PTT memurları tarafından 7201 sayılı Kanuna uygun olarak yapıldığının ve işyerine tebliğ edilen mazbataların üzerine “işyeri çalışanı”, “işyeri daimi çalışanı”, “görevli sekreter” gibi ibarelerin yazıldığının tespiti halinde bu bilgi ve belgeler uyarınca tebligatın teslim alındığı tarih için re ‘sen sigortalılık sağlanacaktır. Bununla birlikte işveren tarafından tebligatı teslim alan kişinin kendi çalışanı olmadığı, komşu işyeri sahibi/çalışanı olduğu veya söz konusu kişinin birinci veya ikinci derece (eş dâhil) hısmı olduğu için işyerinde bulunduğu, çalışmasının olmadığı ve ziyaret nedeniyle işyerine geldiği şeklinde yapılabilecek itirazlar, sunulacak belgelerin ve tebligat alındısında ismi bulunan kişi ile işverenin beyanlarının incelenmesi suretiyle ünite itiraz komisyonlarınca değerlendirilecektir. ”

 

Düzenlemenin son cümlesinde “kendi çalışanı olmadığı, komşu işyeri sahibi/çalışanı olduğu veya söz konusu kişinin birinci veya ikinci derece (eş dâhil) hısmı olduğu için işyerinde bulunduğu, çalışmasının olmadığı ve ziyaret nedeniyle işyerine geldiği” şeklinde itirazlarda bulunulabileceği düzenleme altına alınmışsa da, komisyondan gelen kişileri ikna etmek her zaman kolay olmayabiliyor. 

 

Üzerinize böyle bir şüphe çekmek istemiyorsanız, PTT yoluyla ulaştırılan evrakı tebliğ almamaları konusunda iş yerindeki komşularınızı, komşu iş yeri çalışanlarını, iş yerinize sık gelip giden tanıdıklarınızı ve akrabalarınızı uyarın.

 

Her an kayıt dışı istihdama yönelik bir itham ile karşı karşıya kalabilirsiniz, şaşırmayın.

 

Şunu da belirtmek gerekir ki SGK Kayıtdışı İstihdamla Mücadele Dairesi Başkanlığı (KADİM), kayıt dışı istihdamın tespitinde önemli bir görev üstlenmektedir. Kayıt dışı istihdamın gerek işçiye gerekse de ülke ekonomisine oldukça büyük zararlar verdiği ortadadır.

 

 Ancak Genelge ile amaçlanan “şüphe üzerine bir iş yerine gitmek” iken bazen “şüphe yaratarak” da işyerlerine gidilmektedir.

 

Nitekim Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geçtiğimiz yıl sonu genellikle avukat, mali müşavir gibi meslek gruplarına yönelik olarak ve çeşitli sektörlerden işletme sahiplerine kayıt dışı istihdamın tespit edilmesi halinde karşılaşılacak cezalara ilişkin tebligatlar gönderdi.

 

Bu tebligatlar yalnızca uyarı değil, ayı zamanda tuzak. Zira şu sıra bu tebligatlar üzerindeki isimlerden hareketle kayıt dışı istihdama yönelik operasyonlar düzenlenmektedir.

 

Kazara bu tebligatı iş yerinde siz yok iken, mesela gidip komşu iş yerinize teslim ettilerse, yakında SGK görevlilerinizi kapınızda görürseniz şaşırmayın. Esasen böyle bir durum, görevde sınırın aşılması olarak nitelendirilebilirse de etrafta örnekleri çok.

 

Her an haksız bir duruma sokulabilecek olmanız nedeniyle, Kurum görevlileri karşısında endişeye kapılmayıp, yasal düzenleme gereği itiraz sebeplerinizin de bulunduğunu unutmayın.

 

Haftaya  görüşmek üzere.

 

Av. Ecem SÖYLETEN AKGÜN

 

av.ecemsoyleten@gmail.com

Görüntülenme Sayısı: 933

AV. ECEM SÖYLETEN AKGÜN Yazarın Diğer Yazıları