Kuşadası Bugün
Parçalı Bulutlu
En Yüksek : 31°C
En Düşük : 18°C
Kuşadası Haberleri

By: Admin
Pazartesi, 08 Ekim 2018
656

Jeofizik Profesörü, Deprem uzmanı Ahmet Ercan, Kuşadası’nda Ege Bölgesinin deprem risklerini anlattı.

Kuşadası Arama Kurtarma Ekibi ile Türk Kadınlar Birliği Kuşadası Şubesinin birlikte düzenledikleri İbramaki Sanat Galerisindeki konferansa Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel, Belediye Başkan yardımcıları Ayşe Şerifoğlu, Remzi Çengel, Başkan vekili Zekeriya Tünk ve vatandaşlar katıldı.


‘MİLLİPARK DEPREMSELLİK AÇISINDAN EN GÜVENLİ BÖLGE’


Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, Ege Bölgesi ve Aydın’ın deprem risklerini anlattı. Türkiye'deki depremlerin periyodik bir sistemi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ercan, Depremin sarsıntı, sıcaklık ve ışık gibi temel üç bileşeni olmasına rağmen Türkiyen'nin sadece sarsıntı bileşeni ile uğraştığını söyledi. Marmara Bölgesi ile birlikte, Bingöl, Van illerinin, Girit ve Rodos bölgelerinin deprem açısından gergin olduğunu söyledi. Ercan İzmir’de Çeşme, Aydın’da ise Dilek Yarımadası Kalamaki Milli Parkının depremsellik açısından güvenli olduğunu kaydetti. İzmir kırıkların diriliğinden ve ileride daha büyük bir depremle boşalabileceğinden söz ederek uyarılarda bulundu.


DEPREM TEKRARLAMA YILLARINA DİKKAT ÇEKTİ


Deprem üzerine çalışmaları bulunan Ahmet Ercan, Türkiye genelinde en büyük deprem çekincesi olan bölgeleri ve depremlerin tekrarlama yıllarını da sıraladı, Ercan, “Sakarya Çukuru (Adapazarı, İzmir,Düzce,Bolu) 7-30 yıl, Bingöl Kavşağı (Erzincan, Bingöl, Erzurum) 30-40 yıl, Güney Marmara( Gönen, Manyas, Ulubat ) 25-30 yıl, Gediz Çöküntüsü ( Gediz,Demirci,Denizli )15-20 yıl, Menteşe ( Fethiye, Marmaris, Finike )20-30 yıl” olduğunu belirtti.