Kuşadası Bugün
Parçalı Bulutlu
En Yüksek : 28°C
En Düşük : 16°C
Kuşadası Haberleri

PROF.DR. AHMET VEFİK ALP - Mimar/Kentbilimci

Boğaziçi nin güneyine iki tane denizaltı Tüpgeçiş yapılıyor. Tamamlanan kuzeydeki Sirkeci Üsküdar arasındaki birinci Tüpgeçiş raylı sistem olarak yapıldı ve metro ile entegre oldu. Saatte tek yönde 75.000 yolcu taşıyacak. Hizmete verilen Tüpgeçiş 76 km uzunluğunda Gebze yi Halkalı ya bağlayan Marmaray raylı sisteminin Boğaz geçişini oluşturuyor. Diğeri daha güneyde ve lastik tekerlekli araçlar için yapılıyor. İnşaatı başladı. Kazlıçeşme den başlayıp Kumkapı civarından denize açılıp Harem den karaya giriyor ve Göztepe de bitiyor. İki katlı 15 km. Günde 80-90 bin araç geçeceği tahmin ediliyor.  Bu iki denizaltı tüp devreye girince Istanbul kent içi ulaşımında bir rahatlama bekleniyor.

Şimdi CB Adaylarımız bu projeleri paylaşamıyor…


Boğazı alttan geçmek Osmanlıdan gelen bir fikir, 1985 lerde tekrar çalışılmış... Ancak fikri yaklaşık 20 yıl önce günümüz teknolojisinde projeye dökerek Ülke gündemine getiren bendenizim. Bu projelerim Istanbul Büyükşehir Adaylıklarımda Istanbul bilbordlarını ve gazete sayfalarını çok süsledi.


Beklediğim bir tek zarafet var: ‘Ismimin anılması’. ‘


‘1995 yılından itibaren Istanbul sevdalısı Alp Hoca Japonya da, ABD de, Çin de bu projelerin benzerlerini gezdi, gördü, inceledi, Istanbul a uyarladı, yazdı, çizdi, gündeme getirdi, hükümetleri harekete geçirdi’ denmesi. Ancak bizde ‘fikir emeğine saygı’ henüz oturmamış durumda. Sayın CB Adaylarımızdan bu hassasiyeti bekliyorum.


Ancak, bendenizin duygusallığı bir yana, alkışlanacak bir durum. Çünkü yıllardır savsaklanan Istanbul için çok bu önemli ve doğru projeler, eğrisiyle doğrusuyla ihale edildi, yapıldı, yapılıyor. Tamamlanan 1. Tüpgeçiş te süre ve maliyet üçe katlandı, ancak hizmete verildi..


Bu projeler Istanbul a hizmet edecek ve ulaşımı rahatlatacak. Yapılsın da kim yapar ise yapsın, helal olsun. Esas olan kente, kentliye hizmettir.


Ancak Cumhurbaşkanlarımızın herkesi kucaklaması gerekmez mi ? O zaman beni de kucaklasınlar lütfen.

Görüntülenme Sayısı: 1056

PROF.DR. AHMET VEFİK ALP - Mimar/Kentbilimci Yazarın Diğer Yazıları