Kuşadası Bugün
Parçalı Bulutlu
En Yüksek : 31°C
En Düşük : 19°C
Kuşadası Haberleri

DOĞUŞ POLAT

                               
1827 yılında Almanyanın Magdeburg kentinde bir müzik öğretmeninin oğlu dünyaya gelir. anne ve baba sürekli kavga ettiklerinden dolayı çocuk akrabaları tarafından yetimhaneye götürülür. 12 yaşına geldiğinde bir gece yarısı yetimhaneden kaçar ve Hamburg'a gider. Büyük bir liman kenti olan Hamburg'da bir gemide miço olarak işe başlayan Karl Detroit, bütün Akdeniz’i dolaşıp, Marmara denizinden boğaza giren gemisinden kız kulesini görünce denize atlar ve kız kulesine doğru yüzmeye başlar. Çocuk yakalanır ve Sadrazam Ali Paşanın yanına götürülür.


Sadrazam sorar; 'neden kaçtın Almanya’dan?' Karl Detroit cevap verir: ‘’Dayak vardı orada, bıktım kaçtım’’
'peki ya neden Akdeniz’in onca yeri değil de İstanbul’da atladın denize evladım?' diye sorar.

 

Kız kulesini gösterir Karl Detroit ve 'ben o kuleyi çok sevdim' der. Almanlar çocuğu geri ister, fakat sadrazam Ali Paşa 'hayır alamazsınız, o artık benim oğlum' der ve o gün Karl Detroit adı değişerek Mehmet Ali adını alır ve askeri okula başlar.

 

Aldığı eğitimin ardından Kırım savaşına katılır ve paşa unvanı alır. 1878 Berlin anlaşmasına giden heyetin içinde yer alan Mehmet Ali Paşa, doğduğu ülkeye geri dönmüştür ancak artık o bir Osmanlı paşasıdır. 

 

Almanya dönüşünde Arnavutlukta yolunu kesen eşkıyalar tarafından öldürülür.*(kongrenin kararlarından memnun olmayan müslüman halkı yatıştırmak için Arnavutluk'a gönderildi. Kosova'nın Gjakova kasabasında halk tarafından linç edilerek öldürüldü*) arkasında 4 kız çocuk bırakır.Bunlardan biri Zahide Hanımdır. Onun oğlu ise Milli Mücadele kahramanlarından olan Ali Fuat Cebesoy’dur .Bir diğer kızı ise  Saniye Hanımdır. Kendisi Türk edebiyatına damga vurmuş Sabahattin Ali’nin ta kendisidir.  Bunlardan biri Leyla hanımdır, bu Leyla Hanımın da bir kızı olur, Celile hanım. ilk Türk ressamlardan olan bu Celile Hanımın da bir oğlu olur ve o küçük bebek büyüyüp Türk edebiyat tarihine adını Nazım Hikmet olarak yazdırır.

Görüntülenme Sayısı: 547

DOĞUŞ POLAT Yazarın Diğer Yazıları