Kuşadası Bugün
Parçalı Bulutlu
En Yüksek : 31°C
En Düşük : 19°C
Kuşadası Haberleri

DOĞUŞ POLAT

          

Almanlar 2. Dünya savaşı'nda kendilerine çok güvenirler. Nitekim güçleri karşısında Avrupa'yı altüst ederler. Almanya’nın askeri gücünün yanı sıra kullanmış oldukları haberleşme sistemi ile o döneme göre diğer Avrupalı devletlere göre haberleşme üstünlüğü sağlıyordu.  O dönemlerde Naziler, savaş stratejilerini kendi içlerinde Enigma adı verilen bir makine ile şifreleyerek iletmektedirler. (Bu şifreli mesaj/metin sürekli olarak değişmekte ve gizliliğini korumaktaydı.)Almanlar saldıracağı,çıkarma yapacağı yeri bu Enigma sistemi üzerinden diğer Alman cephelerine haber vermekteydi.

 

Enigma, Almanlar tarafından üretilen ve “kırılamaz” olarak kabul edilen bir şifreleme sisteminin adı. Makinenin temel aldığı kodlama sistemi her gün Alman ordusu tarafından değiştirilmekte ve makinenin kendisi de tamamen rastgele gibi gözüken bir şifreleme mekanizmasına dayanmaktadır.

 


İngiltere ise Almanların gizli haberleşme cihazı olan Enigma'yı çözdükleri takdirde Almanların nereden çıkarma yapacağını önceden bilerek hem miyonlarca insanın ölümüne engel olmak hem de Almanların yapacağı hamleleri önceden öğrenmek istemişlerdir. Bu yüzden binlerce Matematikçi , İstatistikçi, Mühendis uzman görevlendirmiş fakat hiçbiri başarılı olamamıştır. Hatta İngiltere şifrelerinin çözülemeyeceğini iddia ettikleri bir zamanda Alan Turing isminde bir matematikçi ortaya çıkar ve Almanların bütün şifrelerini çözer.
2 metre eninde, 2 metre boyunda ‘’bronz tanrıça’’ adını verdiği hafızası olan makine icat eder...daha sonra bunu küçültüp masaüstü boyutuna getirmeye çabalar..işte bilgisayarın atası bu makinedir. Turing'in bu yaptığı makine savaşın erken bitmesini sağlar. Böylece ABD, İngiltere ve Fransa ; Almanların çıkarma yapacağı yerleri tek tek tespit edip, Almanların her cephede yenilmesini sağladılar .


En iyi ihtimalle 1 milyon insanın hayatını kurtarır. Fakat gel zaman git zaman Alan Turing'in eşcinsel olduğu anlaşılır.hapse atılır. Eşcinselliği hastalık gördüklerinden tedavisini (hormon) görmek üzere çalışması karşılığı salıverirler.Fakat kullandığı ilaçlar sonucu yeteneklerini kaybettiğini görünce o da kendi hazırladığı zehri, zehirli elma yiyen Havva'dan esinlenerek bir elmaya şırınga eder. ve elmadan bir ısırık alır, ölür. işte o ısırık bugün apple'ın amblemidir. Apple'ın kurucusu Steve Jobs bilgisayarın mucidi olan Alan Turing abimize vefasını böyle göstermiş olur. Nitekim 2000 li yılların başında kraliçe Elizabeth; Alan Turing’in kraliyet tarafından affedildiğinde Steve Jobps o affedilecek bir şey yapmadı. Bence bizler ondan af dilemeliyiz der. Bu elmayı kot pantolonun arka cebinde gösterecek tarzda kullanan kızlarımıza ithafen yazıyorum.

Görüntülenme Sayısı: 291

DOĞUŞ POLAT Yazarın Diğer Yazıları