Kuşadası Bugün
Sıcak
En Yüksek : 38°C
En Düşük : 23°C
Kuşadası Haberleri

FATİH DÖNMEZ - Tiyatrocu/Aktör

                     

 Macbeth,Devlet Tiyatroları repertuarından kaldırıldı.Şöyle diyordu oyunun 1. Perde,5. Sahnesinde Lady Macbeth:”Hem dalavere yapmayacaksın,hem de hakkın olmayan tahta oturacaksın.”

    Lady Macbeth  tiyatro tarihinin en karanlık, en eli kanlı, entrikacı, iktidar düşkünü,en yıkıcı karakterlerinden biridir.İktidar,güç ve gösteriş hırsı uğruna kocası Macbeth ile birlikte çevirmedikleri dolap kalmamıştır.Krallığa giden yolda önlerine çıkan her engeli ortadan kaldırmışlar,en yakın arkadaşlarına bile ihanet edip öldürmüşler,suçlarını başkalarının üzerine atmışlar ve sonunda o iktidar denilen kanlı mevkiye gelmişlerdir.Tanıdık geldi mi?

    Bu yola girerken cadıların kendilerine verdiği güvenceyi de arkalarına almışlardır: “Glamis beyi olacak,Cawdor Beyi olacak,hızla tırmanıp o basamakları,en sonunda kral olacaktır Macbeth”. “Birnam ormanındaki ağaçlar yürüyüp,Macbeth iktidarının simgesi o görkemli  Dunsinane şatosuna dayanmadıkça,Macbeth iktidarda kalacaktır.”Ki o Dunsinane şatosunda iktidarın nimetleri paylaşılacak,gösterişli ziyafetler verilecektir. Koskoca ormanın kalkıp da yürüyecek hali yok ya!Tanıdık geldi mi?

   Ancak bu iktidar yürüyüşünün keyfini pek de çıkaramadan delirmeye başlar Macbeth’ler.Kafaları doğru düşünemez olur.Macbeth ve Lady Macbeth zalim iktidar basamaklarını tırmanırken,bir yandan da kendi yıkımlarını hazırlarlar. Yıkım deyince,kıyım deyince dönüp bizi yöneten iktidara bir bakmak lazım.

   Üçüncü Köprü için milyonlarca ağaç kesildi.Yaban domuzları boğazı yüzerek geçti,o kanlı kıyımdan kurtulmak için.Ya yaban domuzları delirdi ya da o iktidardakiler.

   Üçüncü havalimanı için iki milyon üç yüz otuz bin ağaç kesileceğini duyurdu Orman ve Su işleri bakanı.Bir orman ve su işleri bakanının görevinin,kaç milyon ağacın kesileceğini açıklamak olduğu tek ülkeyiz dünyada.Bu iktidar sahipleri deli değil midir?

  Yırca Köyü’ne termik santral kurmak için 6000 zeytin ağacı kesildi.O termik santrale kömür yetiştirmek için her gün yer altında insanlar katlediliyor.Karaman’da 18 insan sulara gömüldü.Zeytin dalı tüm dünyada barışın,kardeşliğin,diyaloğun simgesiyken; o çok reklamı yapılan yeniTürkiye’de köylünün gözyaşlarının,halka edilen eziyetin simgesi oldu.Kanlı iktidar Macbeth döneminde oldu bunlar.

     Kanlı Macbeth iktidarı döneminde  Atatürk Orman Çiftliğin’de Ak Saray denilen dünya çirkini 1000 odalı hukuksuz gecekondu yapılırken yüzlerce ağaç kesildi. Bu ülkenin yarısı gecekonduda yaşıyor.Bizde gecekondular bin odalı değil iki göz odalı olur.Kış geldi mi ev halkı tek bir odada toplaşır,çünkü orada yanar soba.Bizim gecekondularımızın çatısı akar her yağmur yağdığında.Bizim gecekondularımızın duvarları pembenin en şekeri,yeşilin en fıstığıdır.Bizim gecekondularımız bin odalı olmaz.

  Görgüsüzlüğün,gösteriş düşkünlüğünün,halkın parasını çar çur etmenin sembolü olarak Ak Saray denilen gecekondu, günümüzün Dunsinane Şatosu oldu.Bu şatoda yavaş yavaş deliren krala karşı bir halk,delirmemek için her gün direniyor. Milyonlarca ağaç kesildi,gözü dönmüş iktidar sahiplerinin hırsları için.Milyonlarca ağaç demek,milyonlarca can demektir.Elleri kanlıdır bu iktidar sahiplerinin.O ağaçların hesap sormaya hakkı vardır.

     Sanki dört yüz yıl önce her oyununu bugünü görerek yazan William Shakespeare ,Macbeth’te şöyle diyor:

  “ Kendini boşa harcamış olur insan,

   Dileğine erer de sevinç duyamazsa.

   Yıktığın hayat kendininki olsun daha iyi,

   Yıkmakla kazandığın şey kuşkulu bir mutluluksa.”

   Eli kanlı iktidar sahiplerini çok rahatsız eden ve repertuardan kaldırılan beş perdelik  Macbeth  tragedyasının birinci perdesinde

   Cadılar Macbeth’e kral olacağı müjdesini verirler.Macbeth iktidar hırsına kapılır,

   İkinci perdede Macbeth önce katil olur,sonra iktidar.

   Üçüncü perdede Macbeth  delirmeye başlar,

   Dördüncü perde en kritik perdedir: cadılar Macbeth’e güvence verir:”Ağaçlar  Dunsinane Şatosuna yürümediği müddetçe,Macbeth’in iktidarı sarsılmayacaktır.

   Ve beşinci perde:Birnam ormanındaki ağaçlar Dunsinane şatosuna yürür.

   Biz bu oyunun kaçıncı perdesindeyiz?

  

 

 

 

 

  

  

  

 

Görüntülenme Sayısı: 1309

FATİH DÖNMEZ - Tiyatrocu/Aktör Yazarın Diğer Yazıları