Kuşadası Bugün
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
En Yüksek : 25°C
En Düşük : 15°C
Kuşadası Haberleri

HALİL AKGÜN - Makale ve Öykü Yazarı

                                                     

 

            Yoğun bir işgünü akşamı eve döndüm. Haliyle insan akşam olunca acıkmaya başlıyor. Ben de acıkmışım. Elimi yüzümü yıkayıp biraz dinleneceğim. Sonra yemeğe oturacağım.

            Mutfağa dalıyorum. Fakat o da ne. Eşim bu akşam yemek yapmamış olmalı. Hâlbuki çok hamarattır ve iyi yemekler yapar. Bu sefer mutfak boş.Yorgun olmalı bugün. Ya da bıkmıştır yemek yapmaktan.

            Ara sıra böyle durumlar olur. Hiç sorun değil benim için. Eşime katiyen kızmam. Midesine çok düşkün erkek değilimdir ama acıktım. Bir şeyler yemem lazım.

            Hiç ses çıkarmadan tahta dolabın kapağını açtım. Tahin yapacağım. Kavanozu çıkardım. Yayvan bir tabağa tahini boşalttım. Şimdi sıra pekmezi bulmaya geldi. Onu da lavabonun altındaki bölümden çıkardım. Şişeden tabaktaki tahinin üzerine boşalttım. Karıştırıyorum. Tahinle pekmezi karıştırmakta son derece ustayım. Anlatacağım biraz sonra, dükkândan alıştım küçük yaşta tahin karmaya.

            Şimdi tahinin yanında ne yemem lazım? Turşu mu? Yoğurt mu? Peynir mi? Ya da süt mü ısıtıp içsem yanında? Turşuda karar kıldım. Karışık turşu. Çok severim turşuyu. İçinde havucu, biberi, salatalığı, lahanası, karnabaharı. Çok kızardım eskiden bu kadar çok lahana konur mu diye turşunun içersine ancak sonradan öğrendim ki en eski ve en faydalı turşu lahana turşusuymuş.

            Sofrayı kuruyorum. Ekmeğim hazır. Sürahiden bir bardak suyu dolduruyorum masama. Tahin pekmez tabağım ve bir kap dolusu karışık turşu. İşte bana nefis bir yemek.

            Lokanta tipi dükkânımızda tahin, şurup, turşu, süt, yumurta, peynir, peksimet, yoğurt, kaymak bulunurdu. Babam bazen de nefis koyun yoğurdu yapardı, kaskatı. Müşteriler isteklerine göre karınlarını doyururlardı. Özellikle sabahları tahinle bir bardak dumanı tüten sıcacık süt çok iyi giderdi. Pekmez ağır kaçacağı için babam kendine has şurup kaynatırdı ocakta. Tahini bu şurupla karıştırınca daha hafif bir tatlı çıkardı ortaya.

            İşte ben bu gıdalara küçük yaştan alışkın olduğum için evde yemek olmaması benim için sorun değil. Karıma hiç kızmam. Aç kalmam ben. Dolabımızda tahinimiz, yoğurdumuz, sütümüz, pekmezimiz, peynirimiz, yumurtamız, turşumuz daima hazırdır. Doğal gıdalarla beslenmek gibisi var mı?

            Bazen de tahin pekmezi sütle birlikte alırım. Sütü iyice ısıtır, sıcacık hale getiririm. Tahinle çok iyi gider.

            Bazen dolaptan yoğurt çıkarır, tahini yoğurtla birlikte yerim. Yoğurdu evde yaparız. Ev yapımı lezzetli yoğurt. Kaymaklarına bayılırım. Ekmeği tahine banarak ve kaymaklı tazecik yoğurdu kaşıklayarak yemek, üzerine su içmek. Harika. Kimi zaman da büyük bir tas içersine koyduğum yoğurda şurup karıştırıp yerdim dükkânda. Sade veya şuruplu yoğurdu peksimet parçacıklarıyla karıştırıp yemek de çok nefis gelirdi bana. Fast food çocukları değildik biz, yoktu zaten böyle bir şey. Doğal gıdalarla beslendik.

            Evde yemek olmadığı zamanlarda tahin pekmezi peynir ekmekle yediğim de olur. En sert peynir en kaliteli, en besleyici olanıymış. Bergama veya İzmir tulumla ne iyi gidiyor tatlı. İnsan bir de susuyor ki, kana kana su içiyor, doyasıya.

            Çok yararı var tahinin. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Pekmeze gelince; kan yapıyor, kalbe, kolesterole, tansiyona iyi geliyor, enerji veriyor. Askerde de favori yiyeceğimdiler.

            Canım çektiğinde de bir tas içersine yoğurtla peksimeti karıştırır üzerine hafif tuz döker, yerim. Hıımmm. Nefis.

            İşte böyle. Temel gıdalarım bunlar benim. Evde yemek yoksa bu bir problem değil benim için. Organik gıdalarım hazır. Hayvansal ve bitkisel gıdalarla karnımı bir güzel doyururum.

            Aç kalmam ben…

Görüntülenme Sayısı: 455

HALİL AKGÜN - Makale ve Öykü Yazarı Yazarın Diğer Yazıları