Kuşadası Bugün
Sıcak
En Yüksek : 38°C
En Düşük : 22°C
Kuşadası Haberleri

By: Admin
Cumartesi, 11 Ağustos 2018
623

 


11 yıldır kesintisiz olarak yapılan Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumu Milas, Milashan otelde yapıldı. Bu yıl Prof. Dr. Ahmet Adil Tırpan ve Prof. Dr. Raffaella Pierobon Benoit’in onuruna düzenlenen sempozyum, Kaira’da Mimarlık temasıyla, 24 bilim insanı tarafından çalışma alanlarının sunumları gerçekleştirildi.
Sempozyumun bu yıl ki onur konukları Dr. Fede Berti, Prof. Dr. Chirstof Berns, Prof. Dr. Kadir Pektaş, Prof. Dr. Maria Andaloro, Prof. Dr. Nilüfer Pembecioğlu, Prof. Dr. Ömer Özyiğit, Prof. Dr. Rahmi Hüseyin Ünal, Prof. Dr. Wolfgang Blümel, Prof. Dr. Zeynep Mercangöz oldu.


Stratonikeia, Lagina, Aphrodisias, Pedasa, Tlos, Nysa, İasos, Letoon, Laodikeia, Labranda, Sardes gibi antik yerleşimler ve son çalışmaların anlatıldığı sempozyumda, Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde bulunan Kemer Barajının sularının çekilmesiyle meydana çıkan Arapapıştı kaya mezarı ADÜ’den Prof. Dr. Suat Ateşlier tarafından, Batı Anadolu seyahatnamelerinde Karya'nın antik harabeleri ve duvarları arkeolog Nezih Başgelen tarafından ve Latmos Bölgesinin UNESCO Dünya Mirası ölçütleri bağlamında değerlendirilmesi Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Yılmaz Akkan tarafından sunuldu. Latmos bölgesi bilim insanlarının dikkatine çekilerek, Latmos’ta çalışma yapmaya davet edildi.


Yönetmenliğini Yavuz Pullukçu’nun yaptığı, maden ocaklarının yarattığı tahribatları gözler önüne seren Latmos belgeseli sempozyumda gösterildi.