Kuşadası Bugün
Az Bulutlu
En Yüksek : 19°C
En Düşük : 6°C
Kuşadası Haberleri

FATİH DÖNMEZ - Tiyatrocu/Aktör

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “kadın ile erkeği eşit konuma getiremezsiniz,bu fıtrata terstir” sözünü reddediyorum.Bir erkek olarak bu sözlerden utanıyorum.Bir cumhurbaşkanının bu tarz sözler söylemesini çok tehlikeli buluyorum.Hiç bir insan ırkı,milliyeti,dili,dini,cinsiyeti,politik konumu ve maddi durumu itibariyle bir başka insandan üstün değildir.Kadın olmak ile ilgili sürekli erkeklerin görüş bildirmesinden,doğruları ve yanlışları tayin etmesinden de bıkkınlık geldi artık.Bu hafta kadın olmak üzerine yazması için eşim Eda Çatalçam’a rica ettim,köşem onundur.

                                                       

KADIN OLMAK...

  

Eşim Fatih bu hafta gazetede yazdığım köşemi sana vermek istiyorum senin de “ kadınının fıtratı”nda olan olmayanla  igili belki söylemek istediklerin vardır dedi. Sizin üzerinizden yapılan her söylemde ben utanıyorum diye de cümlesini bitirdi. Galiba eşimin kadınlık hormonu fazla salgılanıyor aksi halde bu kadar duyarlı olamaz günümüzde her şey erkeklerin erki üzerinden dönerken bu kadar empati ilginç tabi.. Olur dedim demesine de keşke demese miydim. Ne yazacağımı nerden başlayacağımı hangi boşlukta yazacağımı bir türlü bulamadım... Allah’tan anne olarak kutsiyet kazanmış şanslı kadınlardan birisiyim. Kızımın uykuya geçtiği zamanlar rutin işler dışında başka pek de bişeye kullanılması istenmeyen kadın beynim şimdi nasıl iki cümleyi biraraya getirsin acaba. Neyse şansım varken azcık zorlayım kendimi. Umarım bizi biz yapan, kaburga kemiğinden türediğimiz öngörülen baştacımız erkekleri incitmeden yazımı tamamlayabilirim.

  

Hangi izlekten başlamalı, ne yazmalı , nasıl anlatmalı derken baktım ki bir şeyler yazmak için sorduğum sorular aslında benim kadın olarak kendime sorduğum soruların yanında yalnızca mırıltıymış.. Sizlere o sorulardan yalnızca bir başlangıç aktarayım isterim. Galiba benim söyleyeceklerim soruların içinde sıkışmış kalmış. Yan komşunun evi yenilenirken çıkardığı matkap sesleri fonda, kızım uyanmasın diye yanında oturmuş öylece soruyorum:

  

Kadın olmak insan olmanın bir uzantısı mıdır, yoksa tanımı itibariyle bir varoluş mudur? Ya da şöyle sorsam;kadın olmak erkeğin hak gördüğü sınırlar içerisinde varlık gösterebilmek midir? Somut bir erkeğe hacet kalmadan kendisini zaten bir erkeğin gözünden biçimleme yeri midir?

    

Kadın olmak kadın hakları ya da kadınlar günü gibi resmiyet kazanmış günlerin dışında bayan ya da hanım olmak mıdır? Kadın olmak anne olduktan sonra vazgeçilen ve kutsallık kazanarak cennetlik mertebesine yükseliş için gerekli bir basamak mıdır? Kadın olmak olamayan , becerilemeyen her şeyin sorumluluğunu üstüne alıp vakur bir biçimde susmak mıdır..Etrafında hep birileri seni biçimlerken o biçimler arasından kendine uygun olanı üstüne giymek midir..

  

Kadın olmak ekonomik sistemin gereği olarak sadece bir bedenden ibaret olmak mıdır? Yoksa bedenin bir nesnenin görülebilirliğini artırmak için kullanılan bir şey olma hali midir? Bazen  bir buzdolabı, bazen bir mobilya takımı, bazen bir banyo fayansı, bazen bir çikolata, bazen bir mutfak fırını, bazen bir elbise, bazen bir eşarp, bazen bir palto, bazen bir satın alınması arzulanan her şey midir? Kadın olmak arzulanan olma hali mir? Yoksa tamamen örtünüp kendi bedenini yok sayma,ondan utanma hali midir?

  

Kadın olmak çocuk olmak mıdır aslında? Hep ne yapacağı söylenen, kurallar konan o kuralların dışına çıkınca cezalandırılan..Kadın olmak kendiliğine bırakılınca şeytani olan mıdır? Kadın olmak dizginlenemeyince cadılaşmak mıdır? Kadın olmak toplumun karşısında durmak ki toplum yalnızca erkek çıkarları üzerinden biçimlenirken ibret olsun diye yakılan,taşlanan olmak mıdır? Kadın olmak hakaret midir? Erkeğin dilinde çok öfkelenince her biçimde küfür olabilmek midir?

  

Toplumun onayladığı kadın olma tanımı,başına yine bir erkeklik sıfatı konularak mı anlatılandır.. Delikalı olmak, harbi olmak mıdır kadın olmak? Kadın olmak bedeninin açılmasından ,örtünmesinden saç telinden mi ibarettir? Kadın olmak erkeğe denklik kazanabilmesi için kadın olmayı reddediş midir? Kadın olmak hasbel kader düşünebilmek ama hep başarılı erkeğin ardındaki gizillik midir? Kadın olmak sayın bilmem kimin eşi olma hali midir? Kadın olmak yüksek ve pozitif duyguların ayıpsanması mıdır? Kadın olmak kahkahanın, dondurma yemenin, sokağa çıkmanın dahi iffetsizlik olarak tanımlandığı yer midir? Kadın olmak şayet hamileysen değişen beden formuna tahammül edilelememesi midir? Kadın olmak kendinin yalnızca bedenden ibaret olduğu varsayısı üzerinden kendinle ilgili hiç bir karara varamamak mıdır? Kadın olmak erkeğin senin bedenin üzerinden fiilen ya da söylemle yaptığı her şeye eyvallah demek midir? Kadın olmak yalnızca kadın olduğun için suçlu olmak mıdır? Kadın olmak eksik olma hali midir? Kadın olmak kutsal olma hali midir?   

  

Kadın olmak politik söylemlerin vazgeçilmezi olma hali midir? Kadın olmak siyasi olan her şeyin içinde politize edilen ama kendisinden apolitik olması beklenen midir? Kadın olmak inşaat işçisi olmayacak kadar güçlü bir bedene ya da general olmayacak kadar stratejik bir zekaya sahip olamama hali midir? Kadın olmak bedenindeki bütün kasların yetersizliği bahanesiyle erkekten zayıf olma hali midir? Kadın olmak bu zayıflığın erkek üzerinden şiddeti tahrik edecek kadar çekici olma hali midir?

 

Kadın olmak bahsi istenmeyen konular geçince futbol muhabbeti gibi kadın erkek eşitliği diye hemen gündeme oturup sakız olma hali midir? ? Kadın olmak futboldaki ofsaytı bile anlayamamak mıdır? Kadın olmak futboldaki ofsayta rağmen üstünden gol atılan mıdır Kadın olmak hasbel kader olma hali midir?

  

Kadın olmak namusun kelime karşılığı mıdır? Kadın olmak başında namusunu korumak için bekçiye ihtiyaç duyan banka kasası mıdır? Kadın olmak başına para konulacak  ve tokalaşıp helallenecek kurban olmak mıdır? Kadın olmak güzel olması beklenen ama güzel olunca da kezzapla haddi bildirilen olmak mıdır? Kadın olmak ağlayabilecek bir duyarlılığı olduğu için aciz ve gülünesi olan mıdır?

   

Kadın olmak oğullarına  ağam paşam diyen annelerin “sen sus kız”ı olmak mıdır? Kadın olmak rüştünü ispat etmek için  hem cinsini sevmemek,ondan utanmak mıdır? Kadın olmak kendini acıtan şeyleri önce yutup sonra dayanamayıp söyleyince dırdırcı olmak mıdır? Kadın olmak erkeğe vazifeleri olan ve onu en iyi biçimde yerine getirmek için yetiştirilen bir tür müdür?

  

Kadın olmak neden diye sorunca rahatsızlık uyandıran ve tez susturulması gereken midir? Kadın olmak şayet okur yazarsa dizginlenemeyeceği için cahil bırakılması gereken midir? Kadın olmak o cahillikle vatana topluma iyi çocuklar yetiştirmesi beklenen midir? Kadın olmak evlendiği an babası üzerinden eşinin kütüğüne soyadına acilen geçirilmesi gereken yoklama fişi midir?

 

Kadın olmak….Galiba kadın olmak öyle havada uçuşan soruların arasında kendine nefes alabilecek alanlar açmaya çalışmak…

                                                                                                       Eda Çatalçam

 

Görüntülenme Sayısı: 1725

FATİH DÖNMEZ - Tiyatrocu/Aktör Yazarın Diğer Yazıları